برخی احساسات مشترک در سالمندان

برخی احساسات مشترک در سالمندان :برخی احساسات مشترک در سالمندان می تواند موارد زیر باشد که به آنها خواهیم پرداخت :

۱ – احساس غم و اندوه به خاطر عدم توجه فرزندان و اطرافیان که عمری برای رفاه آنها سعی کرده‌اند.

۲ – احساس تنهایی به علت طرد شدن.
۳ – احساس یأس و ناامیدی.
۴ – احساس اضطراب و نگرانی.
۵ – احساس هرز رفتن و بیهوده بودن.
۶ – احساس سر بار بودن.

چه چیزی می تواند احساسات سالمند را جریحه دار کند و خطرناک باشد؟

جدی ترین خطری که فرد سالمند را تهدید می‌کند در انزوا قرار گرفتن او از سوی اطرافیان می‌باشد. در این حالت نفر امکان ارتباط صمیمی و نزدیک با دیگران را از دست میدهد.تنهایی موجب میگردد فرد سالمند به تدریج دچار مشکلات روانی شود، لذا درک احساسات و انتظارات سالمندان از اطرافیان و تصحیح ارتباط افراد خانواده با آنان در فرایند بهداشت روانی آنان زیاد مهم می‌باشد.

برخی احساسات مشترک در سالمندان

برخی احساسات مشترک در سالمندان

سالمندان به اندازه ای که دیگران به آنان به عنوان پیر و از کار افتاده نگاه می کنند خود را ضعیف و نا توان احساس نمی کنند. چنانکه در یک خانواده گرم و بامحبت اغلب سالمندان زیاد راحت ، آهسته، مقاوم و با نشاط روزگار می گذرانند در نتیجه این افراد حوصله نگهداری نوه‌ها را با همه شیطنت هایشان دارند.

بازنشستگی سالمندان

سالمندان به دلیل بازنشستگی و دوری از فرزندان، نیاز به ارتباط و توجه عاطفی بیشتری را در خود احساس می کنند که این نیاز می‌بایست مورد توجه قرار بگیرد و ارضا شود.برنامه ریزی درست و استفاده از وجود سالمندان و تجربیات آنان، هم تنهایی آنها را برطرف می‌کند و احساس هرز و پوچ بودن را در آنان از بین می برد و هم منبعی مفید و ارزشمند از معلومات و تجربیات را در اختیار جوانان نسل بعد قرار میدهد.

زن یا مردی که خود را زمانی صاحب قدرت و نفوذ می دانست به یکباره خود را تنها و بدون قدرت می یابد و این ناراحتی گاهی به حوادثی نامناسب می انجامد و موجب ناراحتی روانی سالمند میگردد.بدون هیچ شکی هدف ما این می‌باشد که سالمندان بهتر زندگی کنند. مهم‌ترین چیزی که در سالمندی کیفیت زندگی را زیاد شدن می‌دهد و باعث می‌شود سالمندان زندگی بهتری داشته باشند حفظ استقلال است.

 

فعالیت روزانه سالمندان

هدف این است که سالمند بتواند کارهای روزانه خودش را انجام بدهد و چه در خانواده و چه در جامعه فعال باشد. از نیازهای سالمندان داشتن تغذیه متناسب، سطح بهداشتی – درمانی کافی، داشتن جا زندگی راحت و آسوده، امکانات مالی کافی و … موارد مهمی در زندگی سالمندان هستند که باعث ارتقای سطح روانی و جسمی و در نهایت شادی و سرزندگی آنان می‌شوند ولی بخش مهمی از رازهای شادی و سلامت سالمندان به تفریح آنان دارای ارتباط می‌باشد.

برخی احساسات مشترک در سالمندان

برخی احساسات مشترک در سالمندان

چرا که باعث می‌شود به ارامش برسند و از بروز آلزایمر و افسردگی که شایع ترین عارضه‌های مربوط به این سن هستند در آن‌ها پیشگیری می‌شود.تفریحات در پیشنهاد گرفته شده برای سالمند می‌بایست انرژی و نشاط بیشتری به او بدهد؛ بدون این که آزار و اذیتی به او برساند. و نیازهای سالمندان را رفع کنند.

مطالب مرتبط :

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *