تشویق کودکان به مسواک زدن

تشویق کودکان به مسواک زدن : مسواک زدن Brushing یکی از عادات بسیار سالم و مفید میباشد که ضروری میباشد کودکان آن را فراگیرند و بصورت منظم دندان های خود را مسواک بزنند.

درست کردن عادات پسندیده مراقبت از دهان از سنین پایین برای رشد کودک زیاد مهم میباشد، ولی انجام اینکار چندان آسان نیست. با این حال، در جایی که اراده وجود دارد، قطعا راهی هم وجود خواهد داشت.

بنابراین اگر از ایده‌های خلاقانه ای استفاده نمودید و تاکتیکی را پیدا کردید که برای مسواک زدن کودک موثر واقع شد، به آن پایبند باشید تا مطمئن بشوید فرزندتان می‌تواند منتظر یک عمر لبخند قشنگ و سالم باشد.

روش های تشویق کودکان به مسواک زدن

مسواک زدن دندان های شیری چقدر اهمیت دارد؟

پیش از این که دندان های شیری دچار پوسیدگی شوند ضروری میباشد آنان را مسواک بزنید. پوسیدگی دندان، چه در دندان های شیری درست کردن شوند و چه در دندان های بالغ – دردناک و پرهزینه هستند.

بدتر از آن، درست کردن پوسیدگی در دندان‌های شیری می‌تواند اثرات طولانی‌مدتی بر سلامت دهان و دندان کودک داشته باشد. دندان های شیری کودکان میبایست سالم بمانند، زیرا آنان همچون یک محافظ برای دندان های بزرگسالی در آینده هستند. دندان های شیری ناسالم به معنای داشتن دندان های ناسالم در دوران بزرگسالی میباشد.

تشویق کودکان به مسواک زدن

اگر لثه و محل رویش دندان اسیب ببیند و به خوبی از آن مراقبت نشده باشد، این امر بر رشد دندان‌های بالغ تأثیر می‌گذارد و به طور بالقوه دندان‌های بالغ را از هم‌ترازی خارج می‌کند و باعث میشود که کج رشد کنند.

دندان‌های آسیاب به عنوان نخستین دندان‌های بزرگسالی که در دهان رشد می‌کنند، اهمیت ویژه‌ای دارند، زیرا بر شکل صورت کودک و هم چنین سلامت و وضعیت آینده سایر دندان‌های بزرگسالی او تأثیر می‌گذارند.

موقعیت نامناسب دندان ها به این معنی میباشد که ارتودنسی دندان اجتناب ناپذیر خواهد بود. ولی روش هایی وجود دارد که می‌توان برای پیشگیری از درد، دردسر و قیمت ارتودنسی انجام داد و آن این میباشد که از همان اول دندان‌ها و لثه‌های کودک را سالم نگه دارید.

چطور میتوان کودک را به مسواک زدن تشویق کرد

بنابراین اکنون متوجه شدید که مراقبت از بهداشت دهان برای نوزادان و کودکان اهمیت زیادی دارد. ولی چطور میتوان کودکان را متقاعد نمایید که به یک روال مسواک زدن روزمره پایبند باشند. اینکار چند تکنیک دارد که امکان دارد یاری کننده باشد.

به فرزندانتان اجازه بدهید در حین انجام روال نخ دندان کشیدن و مسواک زدن شما را تماشا کنند
برای مسواک زدن زبان، ماساژ لثه‌ها و رسیدن به دورترین دندان‌های عقب، یک نقطه مشخص نمایید. از حرکات اغراق آمیز استفاده نمایید تا هر مرحله مهم در فرآیند مسواک زدن را به وضوح به کودکان نشان بدهید.

در انتها، دندان های خود را در آینه نگاه نمایید تا بررسی نمایید که مسواک زدن را به درستی انجام داده اید و از نشان دادن نتیجه کار مسواک زدن به فرزندتان زیاد شاد و مفتخر باشید.

اجازه بدهید کودک مسواک زدن را روی دندان شما تمرین کنند

این امکان دارد برای شما کمی غمگین کننده باشد، ولی اگر پاسخ داد، نتیجه ارزشش را دارد: اگر از مبارزه با فرزندتان خسته شده اید تا دهانش را باز بکند و به شما اجازه دهد دندان هایش را مسواک بزنید، در عوض دهان خود را باز نمایید و اجازه بدهید تمرین بکند.

بازیگر خوبی باشید و کاری نمایید که مسواک زدن (حتی زمانیکه بوسیله فرزندتان انجام می شود) سرگرم کننده بنظر برسد، و کودک از انجام اینکار لذت ببرد.

اگر تمرین روی شما گزینه ایده آلی نیست، فرزندتان را تشویق نمایید تا روی عروسک یا حیوان عروسکی خود تمرین بکند. مسواک زدن دندان‌ها زمانیکه پای اسباب‌بازی در میان باشد زیاد سرگرم‌کننده‌تر بنظر می‌رسد!

تشویق کودکان به مسواک زدن

به کودک برای مسواک زدن پاداش بدهید (تشویق کودکان به مسواک زدن)

مجموعه‌هایی از برچسب‌ها را که فکر می‌کنید فرزندتان دوستش خواهد داشت تهیه کنید. هر شب یا صبح بعد از این که کودک مسواک زدن را پایان نمود، به سعی او با برچسبی پاداش بدهید.

استیکرهای آینده را پنهان و مخفی نگه دارید تا هر شب، انتخاب یک برچسب نو برای قرار دادن در تابلوی پاداش ها یک شگفتی هیجان انگیز باقی بماند.

اگر او با موفقیت یک ماه کامل را با برچسب ها پر نمود، به فرزندتان پاداشی بزرگتر دهید، همچون پاداش در کمک هزینه او یا اسباب بازی ای که او می خواهد.

مسواک زدن را به یک بازی تبدیل نمایید

یکی از ترفندهای خلاقانه برای تشویق کودک به مسواک زدن این میباشد که داستانی را در موقع خواب برای کودک تعریف نمایید از اینکه “حشره های قند” خیالی امکان دارد به دلیل مسواک نزدن به دهان کودک حمله کنند.

تنها راه شکست دادن حشرات قند این میباشد که با مسواک و خمیردندان از دهان خود دفاع نمایید. کمی هیجان به نبرد با حشرات قندی اضافه نمایید و یک شنل دور فرزندتان ببندید تا او بتواند تبدیل به یک ابرقهرمان واقعی شود که با حشرات شیطانی مبارزه میکند.

(فقط مراقب باشید فرزندتان را نترسانید که این باور را داشته باشد که دهانش با حشرات خطرناک در حالا پر شدن میباشد – اینکار می تواند برای برخی از بچه ها اسیب زا باشد!)

همانطور که میدانید مسواک زدن درست به دو دقیقه کامل وقت نیاز دارد، بنابراین میتوانید از یک تایمر یا کرونومتر گوشی خود استفاده نمایید و مسواک زدن را به یک مسابقه تبدیل نمایید – همراه با کودک مسواک بزنید یا کودکان را در برابر یکدیگر قرار بدهید تا در این وقت مقرر دندان ها را به خوبی مسواک بزنند.

تشویق کودکان به مسواک زدن

در حین مسواک زدن موزیک شاد بگذارید و با کودک برقصید

هنگامی که کودک به درستی درحال مسواک زدن میباشد یک موسیقی بگذارید و همراه با او برقصید. (تا زمانیکه روش درست مسواک زدن را رعایت کند!) و هنگامی موسیقی متوقف شد، مسواک زدن دندان ها هم تمام میشود. بهتر میباشد طول آهنگ بیش از دو دقیقه باشد تا دندان ها به خوبی تمیز شوند.

اجازه بدهید کودک در مسواک زدن مشارکت کنند

زمانیکه فرزندتان اصرار دارد همه کارها را خودش انجام دهد امکان دارد غذا را روی خودش بریزد یا بدرستی لباس هایش را نپوشد ولی نبایستی کودک را از تمرین مستقل شدن منع نمود.

هنگامی صحبت از مسواک زدن به میان می آید بگذارید کودکتان خمیر دندان و مسواک را پیدا بکند، سر خمیر دندان را باز کرده و روی موهای مسواک بمالد.

به او اجازه بدهید تا خودش مسواک زدن را تمرین بکند چون اینکار مهارت های حرکتی، اعتماد به نفس و استقلال او را تقویت میکند. بگذارید اشتباه بکند زیرا اشتباه نمودن بخشی از فرآیند یادگیری میباشد. (تشویق کودکان به مسواک زدن)

یک خمیر دندان متفاوت را امتحان نمایید

داروخانه ها معمولا مملو از خمیردندان هایی میباشد که مخصوص کودکان ساخته شده اند. بچه ها از دیدن شخصیت های مورد علاقه خود روی بسته بندی خمیردندان شاد میشوند و مشتاقانه منتظر استفاده از آن برای مسواک زدن دندان های خود هر شب و صبح هستند.

خواه اسپایدرمن، پونی کوچک من، یا ممو باشد، می‌توانید خمیردندانی با تم مورد علاقه فرزندتان پیدا نمایید و در طعم‌هایی همچون توت فرنگی استفاده نمایید.

برای کودکان ذیل ۳ سال، استفاده از “خمیر دندان آموزشی” می تواند به کودکانی که تازه آغاز بکار کرده اند یاری بکند. بچه‌های خردسال در زمانیکه مسواک زدن را یاد می‌گیرند بیش احتمال دارد خمیر دندان را ببلعند، و خمیر دندان آموزشی برای بلعیدن امن‌تر میباشد زیرا فاقد فلوراید میباشد.

تشویق کودکان به مسواک زدن


در صورت نیاز به پرستار کودک در منزل ، پرستار سالمند در منزل ، پرستار بیمار در منزل و … می‌توانید به سایت خدمات پرستاری در منزل همراه شما با مجرب ترین و بهترین پرستاران مراجعه کنید. جهت مشاوه تخصصی پرستاری با ما تماس بگیرید.

مطالب مرتبط :

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *