تفاوت کیست و تومور

تفاوت کیست و تومور:دانستن تفاوت بین کیست و تومور مهم میباشد، عمدتاً به دلیل این باور عمومی که کیست خوش خیم میباشد و تومور بدخیم میباشد. این لزوماً اینطور نیست، زیرا هم کیست ها و هم تومورها می توانند بدخیم باشند. در این مطلب از بیتوته شما را با تفاوت های بین تومور و کیست آشنا میکنیم.اکثر مردم نمی توانند تفاوت بین کیست و تومور را تشخیص بدهند.

هر دوی آنان توده هایی هستند که در قسمت های خاصی از بدن ظاهر میشوند و معمولاً برای فرد مبتلا نگران کننده هستند. این به این دلیل میباشد که اکثر مردم بلافاصله آنان را با سرطان دارای ارتباط می کنند.در واقع، بسیاری از مردم بر این باورند که تفاوت بین کیست و تومور در این میباشد که اولی خوش خیم و بی ضرر میباشد، در حالی که دومی بدخیم و کشنده میباشد.

این صحیح نیست برخی از کیست ها می توانند خطرناک باشند، در حالی که برخی از تومورها می توانند خوش خیم باشند.تفاوت مهم بین کیست و تومور علت آنهاست. هم چنین ترکیب و علائمی که درست کردن می کنند. اگرچه هر ۲ از پیشنهاد ظاهری زیاد شبیه به هم هستند، ولی حقیقت این میباشد که ماهیت و پیامدهای متفاوتی دارند.

تفاوت کیست و تومور

تفاوت کیست و تومور

کیست ها

کیست ها ، کیسه ها یا ساختارهای کیسه مانندی هستند که حاوی ۱ ماده گازی، مایع یا ماده نیمه جامد و بوسیله غشاها یا عفونت احاطه شده اند.

کیست ها انواع مختلفی دارند. رایج ترین آنان موارد ذیل است:

• کیست سینه: این کیسه‌های پر از مایع هستند که روی سینه‌ها ظاهر می‌شوند و به راحتی ذیل پوست قابل حرکت هستند. اگر زنی در ۱ سینه کیست های زیادی داشته باشد، از بیماری فیبروکیستیک سینه رنج می برد.

• کیست های فولیکولی : کیسه های بافتی پر از مایع که در فولیکول‌های مو تشکیل می‌شوند و عموماً حاوی کراتین هستند. آنان معمولا روی پوست سر تشکیل میشوند.

• کیست های اپیدرموئید: آنان در اپیدرم، اساساً در قفسه سینه، پشت، گردن و کیسه بیضه تشکیل میشوند.

• کیست تخمدان: آنان معمولا در طول تخمک گذاری در تخمدان ها تشکیل میشوند. آنان گاهی اوقات می توانند سبب درد و ناراحتی شوند.

• کیست های کبدی: همانطور که از نام آنان مشخص میباشد، کیسه های پر از مایع هستند که در کبد تشکیل میشوند.

• کیست کلیه : کیسه های پر از مایع که در کلیه ها تشکیل میشوند.

 

کیست ها از پیشنهاد اندازه متفاوت هستند. گاهی اوقات، آنان بزرگتر از ۱ گیره کاغذ نیستند، در حالی که سایر کیست ها می توانند به اندازه ۱ توپ بسکتبال باشند. هرچه بزرگتر باشند، به دلیل آسیب احتمالی که می توانند به اندام های مجاور وارد کنند، خطرناک تر هستند.

تومورها

تومورها غده هایی هستند که از تقسیم سلولی سریع و کنترل نشده به وجود می آیند.تومورها می توانند ناشی از بیماری، مشکلات سیستم ایمنی، سیگار کشیدن یا نوشیدن الکل، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید، تماس با برخی سموم یا مواد شیمیایی، تشعشع، چاقی، ویروس ها و سایر عوامل باشند.تومورها می توانند خوش خیم، قبل بدخیم یا بدخیم باشند. به عبارت دیگر سرطانی، قبل سرطانی یا سرطانی میباشد.

انواع اصلی تومورها 

 

• لیپوم ها : تومورهایی که از سلول های چربی تشکیل شده اند. آنان ذیل پوست قرار دارند و نرم هستند. آنان معمولاً خوش خیم هستند و عموماً در افراد ۴۰ سال و بالاتر ظاهر میشوند.

 

• فیبروم ها: آنان در بافت های فیبری یا همبند، اغلب روی یا اطراف رحم تشکیل میشوند. آنان تومورهای خوش خیم هستند.

 

•آدنوم: آنان در لایه ای تشکیل میشوند که اندام ها و غدد را می پوشاند. آنان از بافت اپیتلیال غده ای ساخته شده اند. اکثر آنان خوش خیم هستند.

 

• بدخیم: این تومورها می توانند در هر قسمتی از بدن درست کردن شوند. آنان تومورهای سرطانی هستند.

تفاوت کیست و تومور

تفاوت کیست و تومور

راههای تشخیص کیست از تومور

همانطور که می بینید، چندین عامل تفاوت بین کیست و تومور را تعیین میکند. اولی علت میباشد. اگرچه کیست ها معمولاً به دلیل انسداد غده یا عفونت درست کردن میشوند، تومورها نتیجه رشد بیشتر از حد سلول هستند.به همین ترتیب، در حالی که کیست ها به طور کلی حاوی هوا، مایع یا ۱ ماده نیمه جامد هستند، تومورها توده های بافت جامد هستند.

اگرچه تقریباً همه کیست ها خوش خیم هستند، سرطان هم سبب درست کردن تعداد قابل توجهی کیست میشود. کیست هایی که حاوی مواد جامد هستند می توانند سرطانی باشند.تفاوت مهم دیگر بین کیست و تومور این میباشد که اولی متحرک میباشد. به عبارت دیگر، تنها با لمس آنان میتوانید آنان را از ۱ جا به جا دیگر منتقل نمایید. از سوی دیگر، تومورها توده های سفت و سختی هستند که نمی توانند حرکت کنند.

در واقع به پیشنهاد می رسد که آنان به بدن چسبیده اند.هم کیست ها و هم تومورها می توانند در هر جایی از بدن ظاهر شوند و نیاز به ارزیابی پزشکی دارند. خطر یکی یا دیگری به عوامل مختلفی بستگی دارد. بنابراین، اگر کیست یا تومور دارید، میبایست آزمایش‌های متناسب را انجام بدهید تا تشخیص داده شود.

درمان کیست و تومور به عوامل مختلفی بستگی دارد

مکان، علت و سرطانی بودن آن همگی به تعیین مراحل بعدی یاری می کنند.اکثر کیست ها نیازی به درمان ندارند. آنان معمولاً هیچ علامتی درست کردن نمی کنند و امکان دارد خود به خود از بین بروند. ولی این می تواند به محل قرارگیری کیست بستگی داشته باشد. اگر کیست درد دارد یا ظاهر آن را یار ندارید، برخی از گزینه‌ها برداشتن آن یا تخلیه مایع آن میباشد.

معمولاً می‌توانید اجازه بدهید که ۱ تومور خوش‌خیم باشد، مگر این که روی ۱ اندام حیاتی فشار بیاورد و عملکرد آن را مختل بکند، امکان دارد نیاز به برداشتن آن باشد. تومورهای سرطانی به طور کلی نیاز به درمان با جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی یا ترکیبی از این درمان ها و سایر روشها دارند.

مطالب مرتبط:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *