خواص آب درمانی برای بدن

خواص آب درمانی برای بدن : آب از دو عنصر اکسیژن و هیدروژن تشکیل شده میباشد.و یکی از لازم ترین مواد برای بدن میباشد. برای اهمیت آب همین بس که از گذشته زیاد دور یکی از ۴ عنصر اصلی زندگی شناخته شده و زیاد مهم به شمار آمده میباشد امام رضا علیه السلام درمورد فایده های آب درمانی برای سلامتی می فرماید: آب باران که مستقیماً از آسمان بیاید برای پاک نمودن بدن و بیماریها مفید میباشد.

بسیاری از پزشکان طبیعی عقیده دارند برای درمان بیماریها تنها روزه گرفتن کافی نیست میبایست برای شست و شوی داخل و خارج بدن از آب حداکثر استفاده را کرد به همین علت آنان از راههای مختلف آب را وارد درمان طبیعی بدن کرده و آن را به خوراک مریض با ترتیب خاص هر مریض وارد نموده اند.

پیروان طبیعت درمانی چندین فایده برای آب درمانی در سلامت انسانها میداننداز جمله

فرونشاندن التهاب داخلی و انواع تب ها
جلوگیری از بالا رفتن درجه حرارت بدن و بیرون ریختن کلیه ی سوم زائد از راه عرق نمودن.
توانایی دادن به هضم غذا( با توجه به وقت خوردن آب)
بالا بردن انرژی بدن وبالا بردن اکسیژن بدن.
هم چنین طرفداران آب درمانی برای سلامتی انسان ها معتقدند که استفاده از آب کافی در طول روز موجب می‌شود کمتر مریض بشویم. مثلاً هنگام برخاستن از خواب شبانه سر و گونه مان را با آب ولرم بشوییم وکمی از آب را داخل بینی کرده، تا داخل بینی پاکیزه شود .بعدا قرقره را با آب کمی سرد،حلق و گلو را تازه کنیم با اینکار اعصاب بینی به تدریج قوی و قابل شفابخشی عصبی داشته ودستگاه تنفس ما را هم آماده کرده وبسیار جلا می‌دهد.

خواص آب درمانی برای بدن

کمپرس با آب گرم

یکی دیگر از فواید آب درمانی برای سلامتی، کمپرس نمودن اعضای درد با آب گرم میباشد و خاصیت تسکین دهندگی و شفابخشی دارد. استفاده از این روش به علت سادگی و خاصیت شفابخشی توصیه میگردد. کمپرس گرم در بیشترین وضعیت های عصبی از قبیل: دندان درد، سوء هاضمه ،کم‌خونی ،کمی فشار خون، بیماری های کلیوی، کولیت، رماتیسم حاد، نفخ و غیر موثر میباشد.

ماساژ بدن با آب

یکی دیگر از فواید آب درمانی برای سلامتی ماساژ دادن بدن با آب میباشد برای ماساژ با آب ،از ۱ آفتابه بزرگ یا شیر آب یا شلنگ نایلونی که به شیر آب وصل شده باشد، استفاده میکنیم. ماساژ میبایست با آب سرد باشد به طوری که آب به آرامی و بدون حرکت اندام و درست کردن فشار بر روی پوست روی قسمتی که در پیشنهاد میباشد، درمان گردد، پاشیده میشود. برای احتراز از آسیب به قلب عمل ماساژ را از دورترین نقطه به قلب آغاز می کنند و بعدا به اجزایی که به قلب نزدیکترند میرسند .مثلاً برای ماساژ دست ها اول از سر انگشتان دست آغاز میکنیم و به تدریج به طرف قسمت‌های بالا میروند تا برسد به نقطه ای مورد پیشنهاد میباشد.

درمان بیماری‌های عصبی با آب

یکی دیگر از فواید آب درمانی برای سلامتی، درمان بیماری هایی از قبیل: بدخوابی، ناراحتی‌های قلبی، ضعف عمومی و افسردگی میباشد. برای درمان این نوع بیماری فرد بیمار میبایست حمام رفته و مدت وقت بیشتری در حمام بماند.

درجه حرارت آب میبایست بین ۳۰ تا ۳۵ درجه سانتیگراد باشد و مریض می تواند حدود ۴۰ تا ۶۰ دقیقه در این نوع حمام دراز بکشد. ۱ احساس پسندیده در این درجه حرارت برای انسان درست کردن میگردد. هرگاه این حمام برای مدت بیشتری ادامه یابد عضلات کاملاً استراحت نموده و انبساط اعصاب احساس عالی درست کردن می نماید. این نوع حمام هارا حمام‌های آرامش بخش می گویند.

آب درمانی و آرامش اعصاب

اگر شما دارای تن سالم باشید، با بروزهر مشکلی اعصاب شمابه هم نمی ریزد. شکیبایی و بردباری نشانه بدنی سالم میباشد.حتی امکان بکوشید تن را سالم نگه دارید که اعصابتان سالم می ماند. هرگاه عصبانی شدی ۱ لیوان آب سرد معتدل همه عصبانیت شما را تعدیل می‌کند. اگر عصبانی شدید و ایستاده هستید بنشینی ۱ لیوان آب سرد معتدل میل نمایید مطمئن باشید زیاد زود آهسته می بشوید.خواص آب درمانی برای بدن

آب درمانی و درد اعضای بدن

آبگرم به بیمارانی که عضوی دردناک و گرفته دارندبسیار یاری میکند که شل شده و احساس راحتی بنمایند .آبگرم سبب کاهش نیروهای فشار بر مفاصل اعضا و نقاط آسیب دیده میشود .آبگرم بالای ۳۵ درجه سانتی گراد سبب منحرف شدن عصبهای مریض نسبت به درد می شود و بمباران تحریک حسی از راه فیبرهای عصبی قطور تر، سریع تر و با رسانای بالاتر نسبت به فیبرهای درد منتقل شده و با انتقال درد برخورد میکند و در نتیجه درد مریض، بلوکه شده و کاهش می یابد.

فواید آب درمانی برای سلامتی در بیماری های سینه

برترین راه برای پیشگیری از سرماخوردگی ،مصونیت بخشیدن به بدن در مقابل سرما خوردگی از راه اعمالی میباشد که دراینجا به آن اشاره مکنیم:

۱- استفاده از بانداژ های بخار روی سینه و یا کمپرس گرم علوفه خشک.

۲- حمام های متناوب گرم برای دستها و پاها.

۳- در ایامی که مریض دچار حمله های آسم نباشد میبایست این اعمال را انجام بدهیم.

۴- ماساژ بالاتنه با آب سرد بصورت روزانه و در گونه تحمل ماساژ پایان بدن.

۵- ماساژ بازوها با آب سرد.

۶-بانداژ سردمرطوب برای سینه و یا کل بالاتنه (از ذیل بغل تا کشاله ران) پس از عادت نمودن بدن به آب سرد عمل ماساژ بالاتنه و پایین تنه( بصورت متناوب) انجام پذیرد.

۷- تمرین حرکات تنفسی بصورت یکی از برنامه های روزانه .

۸-خواب و استراحت کافی.

خواص آب درمانی برای بدن

آب درمانی و فشار خون

اگر فشارخون ناشی از عوارض سبک (خیلی حاد نشده) است ،می‌توان با آب درمان نمود. پس از بیدار شدن بلافاصله ۲ لیوان آب مقطر بنوشید و تا نیم ساعت بعد صبحانه نخورید.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *