راههای درمان تعریق شدید

 راههای درمان تعریق شدید :عرق نمودن یکی از واکنش‌های طبیعی بدن میباشد و به‌صورت نرمال، تمامی انسان‌ها در طول روز و فعالیت‌های خود، عرق می‌کنند. عوامل زیاد زیادی سبب عرق نمودن افراد می‌شود. وجود غدد فراوان عرق، رژیم‌های غذایی مختلف، رطوبت محیط، استرس، ورزش، تغییرات هورمونی، اضافه وزن، داروهای مختلف و بسیاری عوامل دیگر سبب تعریق خواهند شد. شاید بتوان این طور به قضیه نگاه نمود که عرق نمودن نوعی واکنش دفاعی بدن در برابر عوامل مختلف بیرونی یا درونی میباشد.

ولی این تعریق زمانیکه بیشتر از حد باشد، از حالت نرمال خارج می‌شود و می‌توان به آن به چشم نوعی بیماری نگاه کرده و به‌دنبال دلایل و درمان آن بود. تعریق شدید یا هایپرهیدروزیس (Hyperhidrosis)، ۱ عارضه نسبتا رایج میباشد که تبدیل به ۱ معضل برای بسیاری از مردم در سراسر دنیا شده میباشد.تعریق عموما در قسمت‌های خاصی از بدن به‌خصوص ذیل بغل، کف دست یا سر اتفاق می‌افتد. ولی گاهی این تعریق بخش زیادی از بدن یا پایان آن را درگیر می‌کند.

بسیاری از افراد حتی به‌علت عرق نمودن سر و گردن در خواب، نگران وجود بیماری خاصی در خود می‌شوند. اگر میزان عرق نمودن سبب نگرانی شما شده میباشد، می‌‌توانید از مشاوره تخصصی، برای اطلاع از مشکل خود یاری بگیرید. حال و در این مطلب ما می‌خواهیم به شما بگوییم که دلایل تعریق فراوان چیست و چه وقت این عارضه تبدیل به ۱ بیماری خواهد شد. با ما همراه باشید.

عرق نمودن فراوان (Hyperhidrosis) چیست؟

گفتیم که عرق نمودن ۱ اتفاق طبیعی و نوعی واکنش دفاعی بدن در برابر عوامل مختلف میباشد. عرق نمودن فراوان به هنگام ورزش یا با بالا رفتن دمای هوا، امری طبیعی میباشد که تقریبا بیش مردم دنیا آن را تجربه می‌کنند. ولی گاهی میزان این تعریق از حالت طبیعی خارج شده و زیاده از حد می‌شود. تعریق زیاد را هایپرهیدروزیس می‌گویند.

گاهی میزان تعریق در فرد آن‌قدر زیاد میباشد که او را از زندگی نرمال و عادی دور کرده و سبب کلافگی او می‌شود. در این حالت می‌توان این عرق نمودن فراوان را نوعی بیماری دانست که البته اصلا خطرناک نیست. این بیماری به ۲ گونه اولیه و ثانویه بروز می‌کند که هر کدام علائم و درمان‌های خود را دارند.

 

 راههای درمان تعریق شدید

راههای درمان تعریق شدید

عرق نمودن فراوان یا هایپرهیدروزیس اولیه

این نوع تعریق فراوان، معمولا دلیل ژنتیکی دارد و از دوران کودکی فرد شروع می‌شود. تعریق فراوان در ذیل بغل، کف دست و کف پا و گاهی سر و گونه، مشکلی میباشد که تا سال‌ها با فرد خواهد بود.

گاهی این نوع بیماری چندین شخص از افراد خانواده را درگیر می‌کند و حالتی ارثی دارد. هنگامی فرد تحرک فراوان دارد، یا دچار احساسات خاص یا مشکلات هورمونی می‌شود، غدد تعریق او فعال می‌شوند. افراد مبتلا به هایپرهیدروزیس اولیه، گاهی حتی با فکر نمودن به موقعیتی هیجانی یا مضطرب‌کننده، به‌شدت احساس خیسی در کف دست یا میزان فراوان عرق ذیل بغل دارند. حالتی ناخوشایند، که از پیشنهاد روحی برای افراد عذاب‌آور میباشد.

عرق نمودن فراوان یا هایپرهیدروزیس ثانویه

نوع ثانویه تعریق فراوان، با نوع اولیه آن تفاوت دارد. افرادی که دچار این بیماری هستند، حتی در شرایط عادی و بدون وجود هیچ‌گونه محرکی، تعریق زیاد زیادی دارند. این عارضه عموما فقط شامل عرق نمودن دست و پا یا ذیل بغل نیست بلکه بخش زیادی از بدن یا تمامی آن را درگیر می‌کند. یعنی با بروز ۱ اتفاق یا به دلایل مختلف، فرد با عرق نمودن ناگهانی بدن روبرو می‌شود. این بیماری، ۱ مشکل خطرناک نیست ولی بر کیفیت زندگی تاثیر دارد.

این افراد امکان دارد در شرایط مختلف به‌دلیل این تعریق فراوان، احساس شرمندگی و خجالت داشته باشند و کم‌کم از حضور در جمع‌ها دوری کنند. کسانی که خیسی فراوان را در کف دست خود احساس می‌کنند، در نوشتن به مشکل خورده یا از دست دادن با دیگران اجتناب می‌کنند. عده‌ای دیگر همواره تعدادی لباس اضافه همراه دارند که به محض تعریق فراوان، لباس خود را عوض کنند. بسیاری از افراد در روابط خود دچار مشکل می‌شوند و به‌طور کلی، زندگی عادی آن‌ها دچار اختلال می‌شود.

تفاوت این نوع از هایپرهیدروزیس با مدل اولیه، در وقت آغاز این بیماری میباشد. در نوع ثانویه، مریض از اول با این عارضه روبرو نیست بلکه این بیماری در دوران بزرگسالی آغاز شده و به دلایل گوناگونی اتفاق خواهد افتاد. یعنی فرد به‌دلیل ابتلا به نوعی بیماری یا عارضه در بدن خود، دچار مشکل هایپرهیدروزیس هم خواهد شد. بیماران درگیر با این عارضه گاهی حتی دچار تعریق شبانه در خواب می‌شوند.

عوامل بسیاری سبب بروز این عارضه می‌شوند که از مهم‌ترین و شایع‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

بیماری‌های عفونی
بیماری یا نارسایی تنفسی
اضطراب و استرس فراوان
چاقی
نارسایی‌های قلبی
بارداری
پرکاری تیروئید
یائسگی یا اختلالات هورمونی مربوط به آن
دیابت یا پایین بودن قند خون
اختلال در سیستم عصبی

در کنار این بیماری‌ها، اثرات جانبی برخی داروها که به‌منظور درمان ۱ بیماری میبایست استفاده شوند و بسیاری عوامل دیگر در بعضی افراد سبب بروز عارضه تعریق فراوان خواهند شد.

علائم عرق نمودن فراوان چیست؟

افراد در شرایط مختلف و به دلایل متنوع عرق می‌کنند. بسیاری از افراد تجربه تعریق شبانه در خواب را هم دارند. ولی همه این موارد نمی‌تواند نشانه بیماری هایپرهیدروزیس باشد. زمانی به تعریق فراوان به چشم بیماری نگاه می‌کنیم که این تعریق به مدت بیش از ۶ ماه، بدون هیچ دلیلی مدام ادامه داشته باشد و این تعریق در هر دو طرف بدن، اتفاق بیفتد.

نکته دیگر این که این تعریق در فعالیت‌ها و روابط فرد اختلال درست کردن بکند و سابقه خانوادگی تعریق فراوان هم وجود داشته باشد. در این موارد نظر می‌کنیم که بدون هیچ گونه نگرانی، قبل از مراجعه به دکتر، از مشاوره آنلاین پزشکان متخصص پوست استفاده نمایید. در صورتی که تشخیص عارضه داده شد، آنگاه می‌توانید برای درمان اقدام نمایید.

درمان تعریق فراوان

بیماری هایپرهیدروزیس یا تعریق فراوان، با این که مشکل خطرناکی نیست، ولی حقیقتا موضوعی عذاب آور میباشد که عملکرد افراد را مختل می‌کنند. بسیاری از بیماران، به مرور با این مشکل کنار می‌آیند و به‌دنبال راهی برای درمان نیستند. ولی واقعیت این میباشد که این بیماری راه درمان دارد. برای درمان هایپرهیدروزیس، پزشکان توصیه‌های مختلفی دارند. به‌همین دلیل میبایست به‌خاطر داشت که می‌توان با گرفتن زمان معاینه از پزشک پوست یاری گرفت.

دکتر اول بعد از معاینات بالینی و شرح حالا گرفتن از مریض، گاهی از آزمایش خون یا دیگر آزمایش‌های ضروری استفاده می‌کند و در بعضی موارد فرد را به متخصص بیماری‌های داخلی یا متخصص دیگری ارجاع می‌دهد. پزشکان برای درمان این مشکل راه‌های مختلفی را امتحان می‌کنند:

 

 راههای درمان تعریق شدید

راههای درمان تعریق شدید

استفاده از ضد تعریق‌ها

در مراحل اولیه، پزشک توصیه به استفاده از ضدتعریق‌های مختلف می‌کند. اینکار ساده‌ترین روش درمانی این مشکل میباشد. این ضد تعریق‌ها با داشتن نمک آلومینیوم، از عرق نمودن جلوگیری می‌کنند. بعضی از ضد تعریق‌ها را بدون نسخه دکتر می‌توان از داروخانه‌ها تهیه نمود ولی گاهی اثر بخشی این مواد کافی نیست و میبایست سراغ موارد خاصی رفت که نیاز به نسخه دکتر دارند. ضدتعریق‌ها گاهی ترکیبات ویژه‌ای دارند که میبایست متخصص پوست آن را تجویز بکند تا داروساز بسازد.

این مواد را میبایست شب و هنگام خواب استفاده نمود تا اثربخشی بیشتری داشته باشند. ضد تعریق‌ها فقط برای کنترل عرق ذیل بغل نیستند و می‌توان برای سایر نواحی که فراوان عرق می‌کنند هم استفاده نمود.

راه‌کارهای پزشکی برای درمان تعریق فراوان

در بعضی مواقع، مشکل با استفاده از ضد تعریق حل نمی‌شود و میبایست به سراغ مرحله دوم، یعنی استفاده از درمان‌های مختلف ذیل پیشنهاد پزشک تعریق فراوان رفت. در این مرحله، فعلا ۵ روش درمانی در کشور وجود دارد:

یونتوفورزیس (Iontophoresis):

در این روش، دست‌ها یا پاها و گاهی هر ۲ را در ۱ لگن آب قرار داده و با جریان الکتریکی زیاد کمی، به آن شوک وارد می‌کنند. با چند بار تکرار اینکار، عموما مشکل تعریق فراوان حل خواهد شد. پزشکان معتقدند با این روش، عرق به سطح پوست راه پیدا نمی‎کند.

بسیاری این روش را درمان قطعی عرق کف دست می‌دانند. ولی میبایست برای رسیدن به ۱ نتیجه کامل، آن را چندین بار تکرار نمود. این روش برای زنان باردار، کسانی که قطعات فلزی در بدن خود دارند یا افرادی که مشکل قلبی دارند توصیه نمی‌شود.

بوتاکس:

تزریق سم بوتولینوم را بوتاکس می‌گویند که استفاده آن را در موارد زیبایی و رفع چین و چروک پوست دیده‌ایم. با تزریق بوتاکس، غدد عرق غیر فعال می‌شوند و در نتیجه، تعرقی گونه نمی‌گیرد.

این روش که کمی دردناک میباشد، روشی موقت میباشد و تا چند ماه فرد، از تعریق فراوان راحت خواهد شد. درمان تعریق فراوان با تزریق بوتاکس را میبایست ذیل پیشنهاد پزشک تزریق بوتاکس انجام بدهید.

تعریق فراوان

روش میرادرای (Miradry): یکی دیگر از روش‌های درمان تعریق فراوان، میرادرای میباشد که در آن، با استفاده از روش‌های خاص، غدد عرق را حذف می‌کنند. این روش بیش برای درمان عرق ذیل بغل میباشد. این روش البته مورد تایید سازمان دارو و غذای آمریکا نیست.

استفاده از دارو: اگر هر کدام از روش‌های ذیل نتیجه نداشت یا به دلایل جسمی امکان‌پذیر نبود، دکتر برای درمان تعریق فراوان، متوسل به داروهای آنتی کولینرژیک می‌شود. با یاری این داروها، فعالیت غدد عرق، کم می‌شود. مشکل این داروها عوارض زیاد فراوان آن‌هاست. خشکی دهن، مشکل در دفع ادرار، تپش قلب و خشکی چشم از جمله مواردی است که هنگام استفاده از این داروها رخ می‌دهد.

جراحی: این روش آخرین راه حل برای درمان تعریق فراوان میباشد که پزشکان آن را فراوان توصیه نمی‌کنند. در این روش، تمامی عصب‌های ناحیه‌ای که فراوان عرق می‌کند، به طور کامل برداشته می‌شود. عارضه این جراحی، باقی‌ ماندن جای عمل روی بدن مریض میباشد. از طرف دیگر بدن نیاز به تعریق خود را گاهی از ناحیه دیگری جبران می‌کند. یعنی عملا راه حل مناسبی به پیشنهاد نمی‎رسد.

 راههای درمان تعریق شدید

راههای درمان تعریق شدید

درمان‌های خانگی برای تعریق فراوان

در کنار تمامی راه حل‌های درمانی که گفته شد، پیشنهادهای زیادی هم برای درمان تعریق زیاد وجود دارد که شاید حکم درمان نداشته باشند ولی تاثیر نسبتا خوبی دارند. استفاده از لباس‌های با جنس نخ و پنبه، یکی از راه‎های موثر در کم نمودن تعریق میباشد. همراه داشتن لباس نخی در هنگام ورزش یا فعالیت بدنی یا در هوای گرم، و تعویض مدام لباس‌ها، شاید روشی علمی نباشد ولی کمی از حس بد تعریق کم خواهد نمود.

حمام و شستشوی روزانه بدن با صابون و شامپوهای آنتی باکتریال، مانع درست کردن بوی بد ناشی از عرق می‌شوند. مصرف کم مواد غذایی که سبب فراوان عرق نمودن می‌شوند، همچون انواع ادویه، چایریال قهوه و الکل، هم در کاهش میزان عرق موثر هستند.

 

مطالب مرتبط:

سنگ کلیه در سالمندان

مراقبت از نوزاد در تابستان

عرق کردن کف دست 

مهم ترین علائم سکته قلبی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *