عادت های غذایی کودکان نوپا

عادت های غذایی کودکان نوپا : قبل از این که بخواهیم در مورد عادات غذا خوردن کودک نوپا Toddler Eating Habits بیش بدانیم ضروری میباشد در مورد ماهیت و ویژگی های او در این سن اطلاعات بیشتری کسب نماییم . وقتی که نوزادان وارد یک سالگی میشوند و درگروه سنی کودک نوپا قرار می گیرند اندکی از سرعت شگفت انگیز دوران نوزادی آنان بکند میشود و این بدان معناست که آنان در واقع به کالری کمتری نیاز دارند.

بنابراین این موضوع که کودکان نوپا کمتر غذا بخورند کاملاً طبیعی میباشد.

کودکان نوپا علاوه بر نیاز به کالری کمتر ، اغلب تازه می توانند راه بروند و میخواهند در محیط خود جستجو کنند.آنان به همه چیز علاقه دارند و کنجکاو هستند. با اینکه کودکان در این سن کاملاً یار داشتنی هستند ، ولی نگهداری از آنان برای والدین در این دوره زیاد مشکل میباشد .

به دلیل نیاز به کاوش و جستجو ، بسیاری از کودکان نوپا نمی توانند به سادگی بنشینند و غذا بخورند و مدام درحال حرکت هستند !
توجه کودک نوپا به راحتی منحرف میشود و بنابراین به ندرت محدوده توجه آنان به مدت طولانی ب یک موضوع باقی می همچون که غذا خوردن هم از این قاعده مستثنی نیست . ولی برای برخی از کودکان نوپا امتناع از غذا خوردن می تواند به یک عادت تبدیل شود که وضعیت را برای والدین زیاد نگران کننده مینماید .

انواع عادت های غذایی کودکان نوپا اغلب عبارتند از:

کودکان سریع – آنان نمی خواهند برای مدت طولانی بنشینند. یا امکان دارد برای غذا خوردن به سختی بنشینند. آنان معمولاً فراوان غذا نمی خورند ، که طبیعی میباشد.
کودکان اکتشافی! – آنان امکان دارد یار داشته باشند غذا را بشناسند یا غذای خود را خرد کنند.
کودکان انتخابی – اگر چیزی در ظرف غذای آنان نو یا متفاوت به پیشنهاد برسد ، به احتمال فراوان از آن اجتناب می کنند. این شرایط اغلب منجر به پرتاب غذا روی زمین میشود.

عادت های غذایی کودکان نوپا

واقعیت این میباشد که اکثر کودکان نوپا در مورد غذا انتخابی هستند.

این یک بخش عادی از رشد میباشد که بین ۱ تا ۲ سالگی آغاز میشود و تا ۳-۵ سالگی ادامه می یابد.عادت غذای انتخابی در کودک نوپا به این معنی میباشد که آنان از برخی غذاها امتناع می کنند و غذاهای مورد علاقه دیگر خود را یار دارند و معمولاً پسندیده غذا می خورند.

این بدان معنا نیست که آنان همیشه از غذا امتناع می کنند. ولی اگر کودک نوپای شما همیشه از غذا خوردن امتناع می ورزد ضروری میباشد اقداماتی را انجام بدهید .

هشدار: صبور باشید.

اینکه در این شرایط صبور باشید امکان دارد سخت ترین توصیه برای شنیدن باشد زیرا امکان دارد در انتهای تحمل خود باشید و از این شرایط خسته شده باشید .
صبور بودن و یادگیری نکته ها پایین کودک نوپا را در مسیر غذا خوردن قرار می دهد!

روش غذا خوردن کودک

در این جا نکته هایی برای کودک نوپایی که از خوردن غذا امتناع میکند ، آورده شده است:
غذاها را طبق برنامه تهیه نمایید
برای اینکه بدانید چه زمانی برای آغاز غذای کمکی پس از شیر خوردن نوزاد متناسب میباشد ضروری میباشد در این مورد با دکتر اطفال مشورت کنید . یک دکتر با توجه به نیاز های تغذیه و الگوهای رشد یک برنامه تغذیه ای متناسب برای کودک شما ارائه مینماید .

وعده های غذایی را طوری برنامه ریزی نمایید که بین دو تا سه ساعت فاصله داشته باشند-از خوردن میان وعده ها یا غذاهای دیگر در بین وعد ها خودداری نمایید تا هنگام صرف غذا واقعاً گرسنه شوند.

فقط خوردن چند تکه غذای کوچک می تواند باعث شود تا کودک نوپا از وعده غذایی بعدی خود امتناع بکند. در هنگام غذا خوردن وعده های کوچکی به او دهید و تلاش نمایید غذاهایی که ظاهراً یار دارند را در اول به آنان دهید .

غذا را در یک جای مشخص به کودک دهید

مکانی را برگزینید که بیش وعده های غذایی خانواده در همان مکان صرف شود . غذا خوردن در یک جا خانوادگی و همیشگی باعث میشود که کودک خود را با روال عادی غذا خوردن وفق بدهند . (عادت های غذایی کودکان نوپا)

بگذارید کودک غذا را به هم بریزد ! 

بله ، این زیاد مهم میباشد ، هرچند برای مادران خسته آزاردهنده میباشد ، ولی ضروری میباشد کودکان نوپا غذای خود را کاوش کنند.
به یاد داشته باشید که چطور در مورد حساسیت به بافت صحبت کردیم ، اینکار به آنان یاری میکند تا نسبت به بافت غذاها حساس نباشند.
هرچه کودک در حین غذا خوردن بیش بافت های مختلف را لمس بکند و با آنان بازی بکند اینکار بهتر میباشد.

عادت های غذایی کودکان نوپا

با هم غذا بخورید

حتی اگر کودک در حالا حاضر از خوردن امتناع میکند ، او را در صندلی بنشانید و در حالی که در مقابل او نشسته اید غذا بخورید ، حتی اگر برای چند دقیقه.
تمرکز بر غذا صرفاً یک تجربه مثبت میباشد ، حتی اگر فقط چند دقیقه با کودک نوپای خود صحبت نمایید در حالی که او مقداری غذا روی سینی خود دارد برای یاری به رفع این وضعیت مفید میباشد .

اگر فکر می نمایید فرزند شما در جویدن یا بلع غذا مشکل دارد ، با دکتر مشورت کنید تا مطمین بشوید که مشکل فیزیکی خاصی در دهان او وجود ندارد و بعدا میتوانید از دندانی های مختلف برای تقویت مهارت جویدن در او استفاده کنید .

به طور غیر منتظره چیزی را تغییر بدهید تا توجه او را جلب نمایید 

وقتی که کودک نوپا از خوردن غذایی که در مقابلش قرار می بدهید امتناع میکند ، یکی از ترفندها این میباشد توجه کودک را به چیز جدیدی جلب کنید .

امکان دارد ضروری باشد از ظروف دیگری که رنگارنگ تر هستند استفاده نمایید و بعدا غذای را در مقابل کودک بگذارید و وانمود کنید که همه چیز مثل پیش میباشد . در این شرایط کودک که متوجه تغییرات شده میباشد با اشتهای بیشتری غذا را خواهد خورد .

در تغییر برخی جنبه های غذا خوردن خلاقیت درست کردن نمایید تا تمرکز کودک را از امتناع یا گریه به حداقل برسانید .

از یک ظرف غذای چند قسمتی استفاده نمایید

کودکان نوپا اغلب یار ندارند که غذای آنان با غذای دیگری ترکیب شود و مزه اصلی آن خراب شود. به این دلیل که بافت های ترکیبی طعم متفاوتی دارند و جویدن آنان دشوارتر میباشد ، ولی هم چنین به این دلیل که آنان نگران هستند امکان دارد غذا طعم متفاوتی داشته باشد.

ظرف غذای تقسیم شده برای کودکان زیاد ایده آل میباشد ،و آنان از غذا خوردن در این ظرف ها لذت بیشتری خواهد برد .

عادت های غذایی کودکان نوپا

مرکز خدمات پزشکی و خدمات پرستاری در منزل همراه شما با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص بصورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار مریض و پرستار کودک همواره با درنظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی میباشد که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت کنید.

مطالب مرتبط :

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *