فشار خون بالا در سالمندان : به فشار خون بالای ۹۰ -۱۴۰ فشار خون بالا میگویند.
فشار خون بالا در اصطلاح قاتل خاموش نامیده می‌شود، زیرا معمولاً علائم خاص برای فرد درست کردن نکرده و بطور همزمان باعث وارد شدن آسیب به بخش‌های مختلف بدن می‌شود. به دلایل ناشناخته، فشار خون بالا می‌تواند به تدریج باعث درست کردن اختلال در عملکرد قلب، رگ‌های خونی، کلیه و سایر اندام‌های بدن شود.

تشخیص  فشاری خون بالا در سالمندان

زیاد شدن فشار خون علائم زیاد مشهودی ندارد و تشخیص  و ابتلا به آن بوسیله نفر گونه نمی پذیرد بلکه نیاز به سنجش و آزمایش دارد از مهم ترین علائم پر فشار خونی می توان موارد زیررا نام برد:

بر افروختگی گونه ، سرگیجه ، حالت تهوع، تاری دید چشم، وزوز گوش، سر درد، سبکی سر، درد شدید قفسه سینه  ، تشویش و نگرانی شدید،نفس تنگی ، صرع و تشنج.
دلایل اصلی درست کردن این شرایط به شرح ذیل هستند
فراموش نمودن مصرف داروهای فشار خون،سکته مغزی،حمله قلبی،نارسایی قلبی،نارسایی کلیه،پارگی شریان اصلی بدن (آئورت )،تداخل بین داروهای مصرفی

تشنج در طول دوره بارداری (اکلامپسی)

زیاد شدن فشار خون بصورت ناگهانی به دو گروه اصلی لازم و اورژانسی قابل تفکیک می‌باشد. در مواردی که مشکل لازم باشد، فشار خون فرد به شدت بالا بوده ولی دکتر تصور نمی‌کند این شرایط باعث وارد شدن آسیب به اندام‌ها شده باشد. در مواردی که مشکل اورژانسی باشد، فشار خون به شدت بالا بوده و باعث وارد شدن آسیب به اندام‌ها شده می‌باشد. فشار خون بالای اورژانسی می‌تواند عوارض حاد برای مریض به همراه داشته و زندگی فرد را تهدید نماید.

 عوارض فشار خون بالا در سالمندان

عمده عوارض فشار خون بالا در سالمندان مربوط به آسیب‌های قلبی و عروقی می‌باشد ، فشار خون بالا باعث فشار بر قلب و رگهای خون رسان در نتیجه پارگی و درست کردن لخته‌های خون می گردد و این لخته‌های خون وارد قلب شده و ورودی‌های آن را مسدود مینماید و نهایتا سکته را به دنبال خواهد داشت.

چنانچه فشار خون بالا درمان نشده به حالا خود رها شود، مریض در معرض مجموعه متنوعی از پیامدهای بالقوه قرار می‌گیرد. در موارد زیاد شدن فراوان فشار خون، این شرایط می‌تواند سکته قلبی یا سکته مغزی، وارد شدن آسیب به چشم‌ها، آسیب‌دیدگی کلیه‌ها (شامل نارسایی کلیه)، مشکلات شناختی مانند از دست دادن حافظه یا از دست دادن سطح هوشیاری، پاره شدن آئورت (رگ اصلی خارج شده از قلب)، یا جمع شدن مایع در ریه‌ها را به همراه داشته باشد.

پیشنهاد سلامتی

به خاطر این که عوارض فشار خون بالا از پیشنهاد سلامتی می‌توانند زیاد شدید باشند، در گونه مواجه شدن با این شرایط یا علائم ذکر شده فوق، ضروری می‌باشد از خدمات درمان اورژانسی برای بررسی و رفع مشکل استفاده شود .

یکی از راه‌های نظارت بر فشار خون سنجش فشار از راه فشارسنج یا دستگاه فشار خون می‌باشد ، اندازه گیری فشار خون در افراد سالمند که مبتلا یا مستعد به ابتلا به پر فشاری خون هستند بصورت روزانه برای بررسی روند فشار خون بدن نفر ضروری می‌باشد ، توصیه میگرد از انواع دستگاه فشار خون خانگی پس از آموزش برای این کار استفاده و بهره برداری گردد.

همراه شما در زمینه خدمات پرستاری و پرستاری در منزل در خدمت شماست.
————————————————————-

مطالب مرتبط:

 

4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *