فواید خنده در سلامتی

فواید خنده در سلامتی : از قدیم ها گفته اند “خنده بر هر درد بی درمان دواست”. خنده بر روی بسیاری از بیماری های جسمی و روحی تاثیرگذار است و امروزه واژه «خنده درمانی» در کنار موسیقی درمانی، تئاتر درمانی و مواردی از این دست، وارد واژگان درمانی شده و مورد توجه قرار دارند .

خنده دشمن استرس و نگرانی است، ترشح هورمون های استرس زا نظیر آدرنالین و کورتیزول به هنگام خنده شدید، کاهش می یابد ولی این تنها فایده و خواص خنده نیست بلکه فواید خنده زیاد میباشد که در ادامه این بخش از سلامت نمناک به لیست ۲۰ موردی آن خواهیم پرداخت.

۲۰ مورد از مهمترین فواید خنده در سلامتی

خنده ما را به یک دلیل پسندیده شاد میکند، اثرات فیزیولوژیکی آن در بدن ما شگفت انگیز میباشد. در این جا چند نمونه را آورده ایم:

۱٫ مدیریت هورمون های شما با خندیدن:

خندیدن باعث کاهش سطح هورمون های استرسی همچون کورتیزول، اپی نفرین، آدرنالین، دوپامین و زیاد شدن هورمون های رشد میشود. هم چنین سطح هورمون های تقویت کننده سلامتی، همچون آندورفین ها و انتقال دهنده های عصبی را زیاد شدن میدهد.

خنده اتعداد سلول های تولید کننده آنتی بادی و کارایی سلول های T را زیاد شدن میدهد همه اینها به معنی داشتن سیستم ایمنی قوی تر و هم چنین اثرات فیزیکی کمتری از تنش میباشد.

۲٫ تمرین پسندیده داخلی از فواید خنده:

خنده ی شکمی پسندیده باعث ورزش دیافراگم میشود، روی عضلات شکم کار میکند و حتی شانه ها را از کار می اندازد و بعد عضلات را آهسته تر میکند.

حتی تمرین خوبی برای قلب میباشد. ۱۰۰ بار خنده معادل ۱۰ دقیقه ورزش قایقرانی یا ۱۵ دقیقه دوچرخه سواری است!(فواید خنده در سلامتی)

۳٫ رهایی فیزیکی با خندیدن:

آیا تا به حالا احساس کرده اید که مجبور به خنده یا گریه هستید؟ آیا پس از یک خنده پسندیده احساس رهایی را تجربه کرده اید؟ خنده رها سازی فیزیکی و عاطفی را فراهم میکند.

فواید خنده در سلامتی

فواید خنده در سلامتی

۴٫ قاب مثبت ذهنی از فواید خنده:

خنده تمرکز را از خشم، گناه، استرس و عواطف منفی بر می دارد این کار شما را شاد میکند و در چارچوب مثبت ذهنی قرار میدهد.

۵٫ چشم اندازتان را تغییر می دهد:

محققان دریافتند که جواب ما به حوادث استرس زا می تواند از راه این که آیا ما چیزی را به عنوان یک “تهدید” یا “چالش” میبینیم، تغییر میکند.

طنز میتواند چشم انداز روشنفکرانه ای به ما بدهد و به ما در مشاهده وقایع به عنوان “چالش ها” تغییر دهد، به این ترتیب آنان را کم تر تهدید کننده و بیش مثبت می سازد.

۶٫ مزایای اجتماعی خندیدن:

خنده مسری میباشد، بنابراین هرچه افراد خوش خنده تر بیشتری را به زندگیتان وارد نمایید، بیش می خندید.

با بهتر نمودن خلق و خوی افرادی که در اطراف شما هستند، میتوانید سطوح استرس خود را کاهش بدهید و احتمالا کیفیت تعامل اجتماعیتان را بهبود ببخشید و حتی میزان استرس شما را کاهش می دهد!

بهتر است که بیش لبخند بزنید، این گونه دیگران هم بیش لبخند خواهند زد ، دیدن یک لبخند چیزی میباشد که به عنوان “اثر هاله” نامیده میشود، که به ما یاری میکند تا دیگر رویدادهای خوشحال زندگیمان را واضح تر به یاد بیاوریم و احساس خوشحالی، حس مثبت و انگیزه بیشتری داشته باشیم.

۷٫ خندیدن برای مبارزه بهتر با بیماری ها:

کسانی که خوش بین هستند (که خوش خنده هم هستند!) دارای سیستم ایمنی قوی تر هستند و در واقع قادر به مبارزه بهتری با بیماری می باشند ،نسبت به افراد بدبین.

این تحقیق زیاد روشن میباشد – از تعاریف علوم اجتماعی نیست – رابطه ای بین نگرش های خوش بینانه و سلامت پسندیده وجود دارد و به روشهای مختلف اندازه گیری شده میباشد.(فواید خنده در سلامتی)

به طور کلی، دانشمندان متوجه شده اند که مردم خوش بینانه سالم تر هستند ، آرایش بیولوژیک آنان متفاوت میباشد و سیستم ایمنی قویتری دارند.

۸٫ زندگی طولانی تر از فواید خنده:

با توجه به تحقیقات اخیر منتشر شده در آرشیو روانپزشک عمومی، سالخوردگان خوش بین، کسانی که انتظارات پسندیده داشتند (به جای چیزهای بد) دیرتر از بدبین ها می میرند.

در واقع، در میان شرکت کنندگان در مطالعه سنی بین ۶۵-۸۵ ساله ها، افرادی که بیش خوش بین بودند، ۵۵ درصد دیرتر از افراد بدبین تر به دلایل مختلف فوت می کردند.

بیش اوقات، بعد از این که محققان نتایج را بر اساس سن، وضعیت سیگار کشیدن، مصرف الکل، فعالیت بدنی و دیگر اقدامات بهداشتی تنظیم کردند، افراد خوشبین ۷۱ درصد احتمال مرگ کمتری از بدبین ها را داشتند!

فواید خنده در سلامتی

فواید خنده در سلامتی

۹٫ حس آن همچون خوردن ۲۰۰۰ تکه شکلات میباشد :

بر اساس مطالعات بنیاد سلامت دندانپزشکی بریتانیا، یک لبخند به همان اندازه تحریک کننده میباشد که خوردن ۲۰۰۰ تکه شکلات میباشد.

نتایج بدست آمده پس از آن که دانشمندان فعالیتهای مغز و قلب را در داوطلبان اندازه گیری کردند، تصاویری از افراد خندان نشان داده شد که پول و شکلات به افراد میدهد.مردم مدتها توجه خاصی به این واقعیت داشته اند که لبخند زیاد شدن شادی را در خود فرد و اطرافیانش سبب میشود.

۱۰٫ خنده به طور کامل مجانی میباشد :

حتی یک ریال هم قیمت ندارد و زیاد مسری میباشد پس شما بدون صرف هیچ قیمت ای به سلامت جسم و روح خود یاری می نمایید پس بی دلیل بخندید.(فواید خنده در سلامتی)

۱۱٫ خنده سلامت، خلاقیت و حافظه را بهبود می بخشد:

پزشک ویلیام فرای از دانشگاه استنفورد می گوید:”طنز و خلاقیت در راههای مشابه کار می کنند”. با درست کردن روابط بین این دو مورد بی ربط، شما کل مغزتان را درگیر می نمایید ؛طنز به سرعت کار میکند.

۱۲٫ طنز سریع عمل می کند:

کمتر از نیم ثانیه پس از قرار گرفتن در معرض چیزی خنده دار، از راه عملکردهای مغز بالاتر از قشر مغزی، موجی الکتریکی حرکت میکند.

نیمکره چپ کلمات و سازه های شوخی را تجزیه میکند، نیمکره راست معنی جک را می گیرد، لوب احساسی عکس آن را می سازد، سیستم احساسی( لیمبیک) شما را شاد تر میکند و قسمت حرکتی باعث خنده یا لبخندتان میشود.

۱۳٫ پر نمودن خنده در زندگی:

خنده سرگرم کننده میباشد و زندگی شما را با شادی و خوشی پر میکند زمانیکه می بینید کسی می خندد، احساس خوبی پیدا می نمایید.

غنی یا فقیر، سالم یا مریض، برنا یا پیر، ضعیف یا قوی، مرد یا زن، پسندیده یا بد، همه از خنده لذت می برند یک خنده پسندیده برترین دارو برای همه چیزهاست حتی اگر مریض نباشید.

۱۴٫ بروز واقعی احساسات از فواید خنده:

از راه خنده، شما میتوانید احساسات واقعی خود را بیان نمایید و پس از آزاد شدن احساسات خود از راه خنده، احساس آرامش و خوبی پیدا می نمایید.

زندگی پر از چالش ها و مشکلات میباشد شما میتوانید توانایی خنده و بازی با مشکلات را داشته باشید.

فواید خنده در سلامتی

فواید خنده در سلامتی

۱۵٫ خلاص شدن از استرس با خندیدن(فواید خنده در سلامتی):

خنده یاری میکند تا از استرس ذهنی خلاص بشوید ؛ ذهن شما را از افکار استرس زا آزاد میکند، بنابراین میتوانید به خوبی و مثبت فکر نمایید.

این توانایی فکر نمودن و تصمیم گیری مثبت باعث میشود تا احساس اعتماد به نفس بیشتری پیدا نمایید و وقتی که به افکار مثبت خود عمل می نمایید، رفتار شما بهبود می یابد و مردم اعتقاد به تصور مثبت و اعتماد به نفس خود را شروع می کنند.

۱۶٫ مزایای سلامت احساسی خندیدن:

طنز خنده را تولید میکند که خلق و خوی شما را بهبود میدهد و به شما احساس پسندیده میدهد ، این احساس برای مدت وقت طولانی باقی می ماند، حتی پس از توقف خنده.

افق های ذهنی برای خنده گسترش پیدا میکند و به شما یاری میکند چشم انداز مثبت و خوش بینانه در وقت های دشوار داشته باشید این، باعث توازن احساسی شما میشود و به شما اجازه میدهد تا در هر رویدادی طنزی را ببینید.

۱۷٫ مزایای سلامت روانی از فواید خنده:

خنده باعث بهبود خلق و خوی شما میشود. شما را آهسته میکند و اضطراب و ترس را از بین می برد. استرس بزرگترین دشمن سلامت بدن است. خنده استرس را از ذهن و بدن شما حذف میکند و دلیلی برای شادی شما است.

هنگامی می خندید، احساسات غمگین کننده حل میشوند، بنابراین انرژی ذهنی و فیزیکی خود را هدر نمی دهید.شما قادر به تمرکز بیشتری خواهید بود و از نظر ذهنی و فیزیکی بهتر خواهید بود.

۱۸٫ پیوند خانوادگی از فواید خنده:

خنده های باهم و مشترک و جلسات تعامل با همسر و فرزندان یک جزء لازم از داشتن روابط مثبت، پر جنب و جوش، سالم و قوی میباشد ؛ ما میتوانیم سعی های عمدی و آگاهانه ای را انجام بدهیم تا دیدارها و رویدادهای طنز آمیز، بازیگوشانه و خنده دار را به طور مرتب در میان اعضای خانواده خود داشته باشیم.

این امر زندگی زوج را بهبود می بخشد و والدین و کودکان را به یکدیگر نزدیک تر میکند.(فواید خنده در سلامتی)

فواید خنده در سلامتی

فواید خنده در سلامتی

۱۹٫ مزایای اجتماعی خنده:

صحبت های طنز و خنده دار در میان مردم، روابط را بهبود می بخشد و یک پیوند بین یکدیگر درست کردن میکند ؛ با هم نشستن و لذت بردن از محیط خنده دار و طنز آمیز، استرس، ناامیدی و اختلافات را حذف میکند.

به طور کلی میتوانیم بگوییم که خنده یاری میکند تا جنبه های رفتار اجتماعی ذیل را بهبود ببخشید:

الف. دیگران را به ما جذب میکند.

ب. روابط را تقویت میکند.

ج. یاری به خنثی نمودن تعارض میکند.

د.کار گروهی را بهتر میکند.

ه. باعث ترویج پیوند گروهی میشود.

۲۰٫ فواید خنده برای سلامت جسمی:

خنده باعث درست کردن تغییرات سلامت جسمی در بدن میشود ؛ هنگامی می خندیم، یک ماده شیمیایی به نام اندورفین آزاد میشود. این ماده شیمیای برای تولید حس پسندیده و خوشحال میشود.

آندورفین ها یک احساس کلی خوشی را به وجود می آورند و حتی می توانند به طور موقت درد را از بین ببرند.خنده هم چنین درد بدن را کاهش میدهد، ماهیچه ها را شل میکند و هورمون استرسی را کاهش میدهد.

بسیاری از پزشکان می گویند که خنده می تواند تا حدی به جلوگیری از بیماری قلبی یاری بکند.

برخی فواید دیگر خندیدن

زمانی که می خندید به طور خودکار عمیق تر نفس می کشید و به این ترتیب میزان اکسیژن بیشتری وارد خون شما میشود

خندیدن عمل سوزاندن کالری در بدن را تقویت کرده و به آن شدت می بخشد پس راهی میباشد راحت و بدون دردسر برای کاهش وزن.

هنگامی می خندید گردش خون در قلب و سراسر اندام ها شدت میگیرد و برای همین هم متخصصین نظر می کنند، صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب تا جایی که میتوانید با قدرت بخندید.

بدن حتی بعد از انتها خنده حس خوبی دارد؛ شریان ها گشاد میشوند، فشارخون همچنان کاهش می یابد و وضعیت آرامش غالب میشود.

مطالب مرتبط : 

برترین گیاهان دارویی

تفاوت های پرستاری کودکان با پرستاری سالمندان

شیوه صحیح استفاده از ماسک

پرستار خصوصی در منزل

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *