مراقبت از بهداشت دهان و دندان سالمند

مراقبت از بهداشت دهان و دندان سالمند : مراقبت از دندان بهداشت دهان افراد سالمند Dental Care for Older Adults تقریباً مشابه دندان بزرگسالان دیگر میباشد. ولی افراد سالمند نگرانی هایی دارند که افراد برنا تر آن را ندارند.

تنوع بهداشت دهان
این نگرانی ها امکان دارد شامل موارد ذیل باشد:
مراقبت از دندان مصنوعی
مشکل در مسواک زدن
ابتلا به بیماری لثه
داشتن پوسیدگی دندان بر روی ریشه دندان ها
جایگزینی دندانهای از دست رفته و شکافهای لثه

روش های مراقبت از بهداشت دهان و دندان سالمند 

مراقبان و پرستار سالمند می توانند به کسانی که از آنان مراقبت می کنند یادآوری کنند که مسواک بزنند و نخ دندان بکشند یا دندان های مصنوعی خود را تمیز کنند.

در بعضی موارد ، مراقبان امکان دارد مسواک زدن و مراقبت های دیگر را انجام بدهند. کسانی که در استفاده از دست خود مشکل دارند و یا به زوال عقل مبتلا هستند امکان دارد به یاری پرستار نیاز داشته باشند.

دندان مصنوعی و بهداشت دهان

پروتزهای دندانی “دندانهای مصنوعی” هستند. آنان می توانند شامل پایان دندانهای دهان سالمند (پروتز کامل) یا فقط برخی از آنان (پروتز جزئی) را جایگزین کنند. اگر به دندان مصنوعی نیاز دارید ، دندانپزشک دهان شما را قالب گیری خواهد کرد و برای ساخت پروتزها برنامه ریزی خواهد نمود .

یک سالمند میبایست همچون دندان های خود از دندان مصنوعی مراقبت بکند. مراقبت از لثه ها هم مهم میباشد. سالمند یا مراقب او میبایست پیش از قرار دادن دندان مصنوعی سعی بکند که لثه ها ، زبان و سقف دهان خود را هر روز با یک برس نرم و مویی مسواک بزند و به طور منظم به دندانپزشک مراجعه بکند.

مراقبت از بهداشت دهان و دندان سالمند

بهداشت دهان برای مراقبت از دندان مصنوعی:

وقتی که سالمند یا مراقب او دندان مصنوعی را از دهان بیرون می آورد ، میبایست روی یک حوله یا کاسه آب خم شود . به این ترتیب اگر دندانهای مصنوعی از دستان او رها شود ، نمی شکند.

دندان مصنوعی را در طول شب در آب ولرم یا مایع تمیز کننده پروتز نگه دارید. هرگز این پروتز ها را در آب داغ قرار ندهید و نگذارید خشک شوند.
برای بهبود بهداشت دهان تقریباً هر ۵ سال یکبار دندان مصنوعی نو را جایگزین دندان قبلی نمایید. استفاده روزانه از پروتزها “آنها را فرسوده می کند” و شما میبایست آنان را جایگزین نمایید.

بهداشت دهان مریض

دندان مصنوعی را هر روز تمیز نمایید. تمیز نمودن آنان به جلوگیری از درست کردن لکه ها یاری میکند و به سلامت دهان سالمند یاری میکند.
دندان های مصنوعی را بشویید تا مواد غذایی نرم که در لابلای آن گیر افتاده میباشد را از بین ببرید.

مسواک را خیس نمایید ، و دندان های مصنوعی را با یک پاک کننده پروتز همچون Polident یا Efferdent مسواک بزنید. از خمیر دندان برای شستن دندان مصنوعی استفاده نکنید زیرا بعضی از خمیر دندانه ها امکان دارد دندان های مصنوعی را خراشیده بکند.
سالمند یا پرستار او بهتر میباشد از صابون مخصوص یا مایع ظرفشویی ملایم استفاده نمایید. هرگز از پاک کننده های خانگی یا سفید کننده استفاده نکنید.

هر سطح از دندان مصنوعی را به آرامی مسواک بزنید تا آسیب نبیند. از مسواک استفاده شده برای تمیز نمودن دندانهای مصنوعی یا مسواک با موهای نرم استفاده نمایید.
به یاد داشته باشید که دندان های مصنوعی را شبها از دهان بیرون بیاورید.اینکار در صورت شل شدن دندان مصنوعی خطر خفگی را کاهش میدهد.

برای مراقبت از دندان و لثه:

پیش از گذاشتن پروتزهای مصنوعی روزانه به لثه ها در آینه نگاه نمایید. پیش از قرار دادن مجدد دندان مصنوعی ، اجازه بدهید لثه های قرمز و متورم پسندیده شوند.
اگر طی چند روز قرمزی برطرف نشد ، با دندانپزشک تماس بگیرید. زخم های سفید در داخل گونه ها هم چنین می تواند به این معنی باشد که دندان مصنوعی متناسب نیست.

هر روز حداقل ۶ ساعت پروتزهای مصنوعی را از دهان بیرون بگذارید. زخم دهان با زیاد شدن سن آرام تر بهبود می یابد و برای بهبودی از اصطکاک و زخم ناشی از دندان مصنوعی به وقت نیاز دارد.
اگر اندازه دندانهای مصنوعی خیلی بزرگ یا کوچک باشد و برای دهان به اندازه صحیح نشده باشد بهتر میباشد آن را تحمل نکنید زیرا با اینکار به دهان آسیب جدی وارد مینمایید .

قطعا مدت زمانی ضروری خواهید داشت تا به دندان مصنوعی عادت نمایید. ولی اگر بعد از هفته های ابتدا هنوز هم این دندان ها باعث آسیب یا آزار دهان شما میشوند ، با دندانپزشک در مورد اندازه نمودن مجدد آنان صحبت نمایید. هرگز تلاش نکنید خودتان پروتزهای دندان را “درست” کنید.

مراقبت از بهداشت دهان و دندان سالمند

استفاده از مسواک برای ارتقا بهداشت دهان:

سالمندان مبتلا به آرتروز گاهی در مسواک زدن مشکل دارند زیرا نمی توانند مسواک را به راحتی در دست نگه دارند. دست و انگشتان آنان امکان دارد سفت ، دردناک یا ضعیف باشد. اگر سالمند این مشکلات را دارد بهتر میباشد از راهکارهای ذیل استفاده نماید :

از مسواک برقی استفاده نمایید. با پیچاندن اسفنج ، باند الاستیک یا نوار چسب ، دسته یک مسواک غیر الکتریکی را بزرگتر نمایید تا در دست گرفتن آن راحت تر باشد .

دسته مسواک را از راه گوی ساخته شده از لاستیک فشرده بزرگ کنید .

با چسباندن چوب های بستنی ، دسته مسواک را بلندتر و ضخیم تر نمایید. هم چنین امکان دارد بتوانید مسواک ، دستگاه خمیر دندان و نگهدارنده نخ مخصوص طراحی شده بصورت دیجیتال را خریداری نمایید.

اگر دهان سالمند یا شخصی که از او مراقبت میکند به راحتی خونریزی میکند ، امکان دارد مسواک با پرزهای نرم به برای او برترین انتخاب باشد . خونریزی لثه یا دهان می تواند به دلیل یک مشکل سلامتی جسمی یا عوارض برخی از داروها اتفاق بیفتد.

اگر سالمند یا شخصی که از او مراقبت میکند دندانهای حساسی داشته باشد امکان دارد یک خمیر دندان که برای دندان های حساس طراحی شده میباشد بیش به او یاری بکند.

نکته های مهم برای حفظ بهداشت دهان و لثه های سالمند :

دندانها را با خمیر دندانهای حاوی فلوراید مسواک بزنید و اینکار را دو بار در روز – صبح و شب – انجام بدهید و حداقل روزی یک بار از نخ دندان استفاده نمایید. پلاک های دندانی می تواند به سرعت بر روی دندان سالمندان درست کردن شود.
نکته : پلاک دندان یا ( Dental Plaqueبه لایه ای نازک و چسبناک گفته می‌شود که حاوی میلیون ها باکتری میباشد که به سطح دندان‌ ها آلوده می‌چسبد.

مراقب علائم بیماری لثه باشید. این علائم شامل لثه هایی میباشد که پس از مسواک زدن یا بعد از خوردن غذاهای سفت همچون سیب خونریزی می کنند.

برای ارتقا بهداشت دهان سالمند مرتباً به دندانپزشک مراجعه نمایید. بسیاری از کارشناسان هر ۶ ماه یکبار چکاپ را توصیه می کنند. به دندانپزشک در مورد داروهای جدیدی که سالمند مصرف میکند اطلاع رسانی کنید .
یک رژیم متعادل داشته باشید که شامل غلات کامل ، سبزیجات و میوه ها باشد و دارای چربی اشباع و سدیم کمی باشد. تغذیه متناسب برای حفظ سلامت لثه و جلوگیری از پوسیدگی دندان زیاد حیاتی میباشد.

سایت خدمات پرستاری در منزل همراه شما ، برای کمک به شما در نگهداری و مراقبت از سالمند یا کودک نازنینتان در منزل آماده می باشد. در صورت نیاز با ما تماس بگیرید تا از خدمات بینظیر پرستاری و پزشکی در منزل سایت همراه شما بهره مند شوید.

مطالب مرتبط :

4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *