مراقبت های پس از زایمان در منزل

مراقبت های پس از زایمان در منزل : روزهای بعد از زایمان، روزهای شیرینی میباشد. ۹ ماه انتظار به انتها رسیده و خانوادۀ شما با حضور ۱ نوزاد، کمی متفاوت شده میباشد. در این روزها معمولاً یکی از اعضای خانواده یا دوستان در کنار مادر می‌ماند و از او مراقبت می‌کند. هم چنین دوستان و فامیل برای احوال‌پرسی و تبریک به منزل شما می‌آیند.

یادتان باشد در این روزها، با وجود شلوغ بودن دور و اطراف از خودتان غافل نگردید. هم چنین اعضای خانواده و مهمان‌ها امکان دارد از روی خیرخواهی، توصیه‌هایی به شما بکنند که بهتر میباشد نظرها و توصیه‌‌های اطرافیان را پیش از اطمینان از صحت علمی آن انجام بدهید.

مراقبت‌های بهداشتی

مراقبت‌های بهداشتی اهمیت زیاد زیادی پس از زایمان دارد. با استفاده از موارد ذیل می‌توانید بعد از زایمان طبیعی، مراقبت‌های ضروری را برای نگهداری از زخم بخیۀ پرینه؛ در گونه وجود و همین‌طور کنترل خونریزی انجام دهید:

بخیه

در زایمان طبیعی امکان دارد ناحیۀ پرینه را تا حدود دو سانتی‌متر برای خروج نوزاد باز کنند و بعد بخیه بزنند. این بخیه به اندازۀ بخیۀ سزارین، عمیق نیست و به همین دلیل در مدت وقت کوتاهی جوش می‌خورد. اگر بتوانید به خوبی از زخم خود محافظت نمایید، می‌توانید انتظار داشته باشید که با گذشت حدود ۱ هفته تا ۱۰ روز، دیگر خبری از بخیه و زخم نباشد.

مراقبت های پس از زایمان در منزل

نکته ها ذیل می‌تواند برای نگهداری از این بخیه‌ها در روزهای پس از زایمان مفید باشد:

-روی بخیه‌هایتان ننشینید.
-برای جلوگیری از باز شدن بخیه‌ها، بهتر میباشد تا پسندیده شدن زخم، روی ۱ بالش طبی حلقوی بنشینید.
-بهتر میباشد از توالت ایرانی استفاده نمایید.
-بعد از دستشویی، زخم را با آب ولرم بشویید و بعدا با باد سشوار آن را خشک نمایید.
-اگر نخواستید از سشوار استفاده نمایید، هر بار از ۱ حولۀ تمیز و نرم استفاده نمایید.
-روزانه چند دقیقه در محلول آب و بتادین در لگنی کاملاً تمیز بنشینید.
-ساعاتی در روز بدون لباس ذیل دراز بکشید تا زخمتان هوا بخورد.
-در روزهای ابتدا فراوان روی پاهایتان نایستید.
-زخم را دستکاری نکنید و بدون اجازۀ دکتر روی آن پماد، کرم یا لوسیون نزنید.

خونریزی

خونریزی پس از زایمان، در هر ۲ نوع زایمان طبیعی و سزارین وجود خواهد داشت، ولی معمولاً در زایمان طبیعی بیش از سزارین میباشد و احتمالاً شما بعد از ۱ زایمان طبیعی مدت وقت بیشتری لکه‌بینی و خونریزی دارید.

هم چنین در گونه داشتن بخیه در ناحیۀ پرینه، مراقبت‌های ضروری در مورد خونریزی پس از زایمان طبیعی نیاز به رعایت و توجه بیشتری دارد. به‌طورکلی برخی از مراقبت‌های ضروری برای خونریزی پس از زایمان شامل موارد ذیل است:

-از نوار بهداشتی ساده و بزرگ؛ بدون پودر جاذب یا رویۀ مشبک استفاده نمایید.
-هرگز از تامپون استفاده نکنید.
-لباس ذیل تنگ به همراه نوار بهداشتی، از رسیدن هوا به زخم جلوگیری و روند بهبود شدن زخم را کند می‌کند.
-نوار یا پد بهداشتی خود را هر ۲ تا ۴ ساعت ۱ بار عوض نمایید.
-در صورت وجود زخم، از تجمع خون روی زخم این ناحیه جلوگیری نمایید.

هم چنین اگر تب یا لرز داشتید یا خونریزی و ترشحات واژن شما بدبو بود امکان دارد دچار یکی از عفونت‌های پس از زایمان‌ شده باشید که ضروری میباشد با دکتر تماس بگیرید. هم چنین در گونه کاهش پیدا نکردن خونریزی یا ادامۀ خونریزی به رنگ قرمز روشن بعد از هفتۀ ابتدا زایمان، با ماما یا پزشکتان تماس بگیرید.(مراقبت های پس از زایمان در منزل)

استفاده از شکم‌بند

وقت جمع شدن شکم پس از زایمان، یکی از سوال‌های رایج مادران میباشد که معمولاً به عنوان راه‌حل، شکم‌بند به آنان معرفی می‌شود. شکم‌بندهای بعد از زایمان، به بازگشت شکم به حالت پیش از بارداری و رفع کمردرد یاری می‌کند. این شکم‌بند‌ها در ۲ نوع میباشد. نوع ابتدا که به آن گِن گفته می‌شود، شبیه ۱ شورت بلند میباشد و از بالای زانو تا روی شکم کشیده می‌شود.

از آن جا که این گن‌ها سبب عرق نمودن خواهد شد، توصیه می‌شود تا پسندیده شدن بخیه‌های پرینه، از آنان استفاده نکنید. نوع دوم شکم‌بندها همچون کمربندی پهن دور شکم بسته می‌شود و از ذیل شکم تا بالای آن را می‌پوشاند. این نوع شکم‌بند را می‌توانید بعد از زایمان استفاده نمایید، ولی میبایست توجه داشته باشید که شکم‌بند فقط اطراف شکم را بپوشاند و بیشتر از اندازه به شکم فشار وارد نکند.

مراقبت های پس از زایمان در منزل

تغذیۀ متناسب

شما احتمالاً انرژی زیادی صرف زایمان طبیعی کرده‌اید، ولی ضروری نیست پایان آن را با هم دریافت نمایید. روزهای ابتدا پس از زایمان نبایستی غذاهای سنگین بخورید. خانوادۀ شما امکان دارد به شما اصرار کنند که گوشت فراوان یا غذای چرب بخورید. میبایست توجه داشته باشید که در روزهای پس از زایمان شما امکان دارد فعالیت کمتری داشته باشید..(مراقبت های پس از زایمان در منزل)

بنابراین امکان سوءهاضمه و یبوست وجود دارد و در گونه ابتلا به یبوست، امکان آسیب دیدن بخیه‌ها هم وجود خواهد داشت. پس تلاش نمایید در طول روز مواد غذایی ضروری و مفید را دریافت نمایید. نکته ها ذیل می‌تواند در داشتن ۱ تغذیۀ پسندیده به شما یاری کند:

-مواد غذایی حاوی فیبر بالا مثل برنج قهوه‌ای، نان سبوس‌دار و سبزیجات بخورید.
-۲ بار در هفته ماهی قزل‌آلا یا سالمون بخورید.
-انجیر خشک، برگۀ زردآلو یا هلو مصرف نمایید.
-میوه‌هایی مثل انواع توت‌ها و پرتقال را در میان‌وعده‌های خود قرار بدهید.
-برخلاف تصور، کاچی به دلیل چرب بودن غذای مناسبی برای روزهای بعد از زایمان نیست.
-لبنیات کم‌چرب مصرف نمایید.
-مایعات فراوان و آب میوۀ خانگی بنوشید.
-به سالاد و غذاها، روغن زیتون اضافه نمایید.

فعالیت‌های خانه‌داری

مادرانی که طبیعی زایمان کرده‌اند، زودتر از مادران سزارینی بهبود می‌یابند و می‌توانند ۱ روز بعد از زایمان راه بروند و فعالیت کنند. ولی ضروری میباشد که به بدنتان فرصت کافی برای بهبود کامل را هم دهید و بلافاصله پس از زایمان فعالیت‌های سنگینی را آغاز نکنید. بعضی از مادران از قوی نشان دادن خود لذت می‌برند و بعضی دیگر به دلیل وجود ۱ بچۀ دیگر، استراحت را از خودشان می‌گیرند.

ولی میبایست بدانید که پس از زایمان ضروری میباشد استراحت کافی داشته باشید. برخی از مواردی که میبایست طی این روزها رعایت نمایید شامل موارد ذیل است:

اجسام خیلی سنگین را بلند نکنید.
از فعالیت‌های فراوان و خسته‌کننده پرهیز نمایید.
خودتان را مجبور به آشپزی‌های طولانی نکنید.
مراقبت از دیگر کودکان را به یاری همسر یا نفر دیگری انجام بدهید.
شما می‌توانید از اطرافیان برای پر نمودن یخچال و آوردن وعده‌های غذایی درخواست یاری نمایید.

موارد نیازمند تماس با دکتر

نخستین مراقبت پزشکی در روز ابتدا تا سوم پس از زایمان انجام می‌شود. پس از ترخیص شما از بیمارستان بعد از ۱ زایمان طبیعی، ضروری میباشد دوباره در روز سوم به بیمارستان مراجعه نمایید. هم چنین نخستین مراقبت مربوط به نوزاد بعد از ترخیص، بین روزهای سوم تا پنجم بعد از زایمان انجام می‌شود..(مراقبت های پس از زایمان در منزل)

مراقبت های پس از زایمان در منزل

 

بعدا به دنبال آن، مراقبت دوم پس از زایمان بین روز ۱۰ تا ۱۵ بعد از زایمان و مراقبت سوم در روزهای ۳۰ تا ۴۲ بعد از زایمان انجام می‌شود که بهتر میباشد در مورد آنان اطلاعات کافی داشته باشبد. غیر از این مراقبت‌ها که تاریخ مشخصی دارد، پس از رفتن به خانه بعد از ۱ زایمان طبیعی، در گونه داشتن هر کدام از موارد ذیل، ضروری میباشد فوراً با پزشکتان تماس بگیرید:

تب، حتی تب خفیف
کاهش نیافتن خونریزی بعد از هفتۀ ابتدا پس از زایمان
درد شدید یا رو به زیاد شدن در ناحیۀ واژن
درد فراوان در ناحیۀ پرینه
درد یا حساسیت در ۱ قسمت از سینه
درد در قفسۀ سینه یا سرفۀ همراه با خون
احساس تنگی نفس
درد یا سوزش هنگام دفع ادرار
ترشحات بدبو از واژن
درد شدید یا مداوم در پا
حساسیت به لمس پا
احساس گرما در هر ناحیه از پا
سردرد شدید و قطع‌نشدنی
استفراغ شدید یا مداوم

مشکلات بینایی مثل دوبینی، تاری و کاهش دید یا وجود نقاط چشمک‌زن یا نورانی در محدودۀ دید
نشانه‌های شوک مثل سرگیجه، ضعف، ضربان قلب بالا یا تپش قلب، تنفس سریع یا کوتاه، رنگ‌پریدگی و احساس بی‌قراری یا سردرگمی
داشتن احساس اندوه و ناامیدی شدید

مطالب مرتبط :

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *