پرستار بیمار اسکیزوفرنی یا روان گسیختگی

پرستار بیمار اسکیزوفرنی یا روان گسیختگی : اسکیزوفرنی یا روانگسیختگی Schizophrenia یک بیماری شدید روانی طولانی مدت میباشد. این مشکل باعث درست کردن طیف وسیعی از علائم روانی مختلف میشود.

عوارض اسکیزوفرنی

پزشکان اغلب اسکیزوفرنی را نوعی روان پریشی توصیف می کنند. این بدان معناست که امکان دارد فرد گاهی نتواند افکار و ایده های خود را از واقعیت تشخیص دهد.

علل اسکیزوفرنی

علت دقیق اسکیزوفرنی مشخص نیست. ولی اکثر کارشناسان معتقدند که این بیماری ناشی از ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی میباشد.

تصور میشود که برخی از افراد بیش در معرض ابتلا به اسکیزوفرنی هستند و موقعیت های خاصی می تواند باعث درست کردن مشکل گردد همچون تجربه یک رویداد استرس زا در زندگی یا سوء مصرف مواد مخدر.

پرستار بیمار اسکیزوفرنی یا روان گسیختگی

تشخیص و پرستار بیمار اسکیزوفرنی یا روان گسیختگی

تشخیص نخستین علائم امکان دارد دشوار باشد زیرا اغلب در سنین نوجوانی درست کردن میشود. علائمی همچون خروج از اجتماع و عدم پذیرش سایرین یا تغییر در الگوهای خواب را میتوان با علایم “بلوغ ” نوجوان اشتباه گرفت.

افراد مریض اغلب دوره هایی از اسکیزوفرنی را تجربه می کنند که طی آن علائم آنان به شدت شدید میباشد و پس از آن دوره هایی که علائم کمی دارد را تجربه می کنند یا گاهی هیچ علائمی ندارند. این بیماری به اسکیزوفرنی حاد معروف میباشد.

علائم اسکیزوفرنی معمولاً به شرح ذیل طبقه بندی می شوند:

توهم

توهم شرایطی میباشد که نفر چیزهایی را می بیند ، می شنود ، می بوید ، مزه میکند یا احساس میکند که خارج از ذهن او وجود ندارد. شایع ترین توهم شنیدن صداها میباشد.

توهم برای کسانی که آنان را تجربه می کنند زیاد واقعی میباشد با این که اطرافیان آنان نمی توانند صداها را بشنوند یا احساسات مریض را تجربه کنند.

تحقیقات با استفاده از تجهیزات اسکن مغز تغییراتی را در ناحیه گفتار در مغز افراد مبتلا به اسکیزوفرنی هنگام شنیدن صداها نشان میدهد. این مطالعات تجربه شنیدن صداها را به عنوان صدایی واقعی نشان میدهد ، گویی مغز افکار را با صداهای واقعی اشتباه میگیرد.

برخی از مردم صداهایی را که می شنوند دوستانه و دلپذیر توصیف می کنند ، ولی بیش اوقات آنان بی ادب ، انتقادی ، توهین آمیز یا آزاردهنده هستند.

صداها امکان دارد فعالیت های در حالا انجام مریض را توصیف کنند ، در مورد افکار و رفتار شنونده بحث کنند ، دستورالعمل دهند یا مستقیماً با نفر صحبت کنند. صداها امکان دارد از جا های مختلف یا ۱ جا همچون تلویزیون پخش شوند.

هذیان

هذیان ، کلماتی میباشد که با اعتقاد کامل بیان میشود ، هرچند بر اساس دیدگاه اشتباه ، عجیب یا غیرواقعی باشد. آن ها امکان دارد بر رفتار فرد تأثیر بگذارن د. این وضعیت می تواند به طور ناگهانی آغاز شود یا امکان دارد طی هفته ها یا ماه ها درست کردن شوند.

برخی افراد برای توضیح توهماتی که دارند دچار یک باور اشتباه میشوند. به عنوان مثال ، اگر آنان صداهایی را که اقداماتشان را توصیف می کنند شنیده باشند ، امکان دارد دچار این باور اشتباه شوند که شخصی بر اعمال آنان نظارت میکند.

کسی که دچار توهم پارانوئید میشود امکان دارد باور بکند که تحت آزار و اذیت و شکنجه قرار گرفته میباشد. آنان امکان دارد معتقد باشند که اغلب بوسیله یکی از اعضای خانواده یا دوستانشان تحت تعقیب ، نظارت ، تماشا ، توطئه یا مسمومیت قرار می گیرند.

برخی از کسانی که دچار توهم میشوند در رویدادها یا وقایع روزمره تعابیر متفاوتی پیدا می کنند. آنان امکان دارد اعتقاد داشته باشند که دشمنان در تلویزیون یا مقالات روزنامه به تنهایی به آنان پیام می بدهند یا پیام های پنهانی در رنگ خودروهایی که در خیابان در حالا عبور هستند وجود دارد.

افکار گیج شده (اختلال تفکر)

کسانی که روان پریشی را تجربه می کنند اغلب در پیگیری افکار و مکالمات خود دچار مشکل میشوند. برخی از افراد تمرکز سختی دارند و از ایده ای به ایده دیگر می روند. آنان امکان دارد در خواندن مقالات روزنامه یا تماشای برنامه تلویزیونی دچار مشکل شوند.

گاهی اوقات افکار خود را “مه آلود” توصیف می کنند هنگامی این اتفاق برای آنان می افتد کلیه افکار و گفتار آنان امکان دارد درهم پیچیده شود ، و درک آن را برای دیگران دشوار و غیر ممکن نماید .

پرستار بیمار اسکیزوفرنی یا روان گسیختگی

تغییر در رفتار و افکار (پرستار بیمار اسکیزوفرنی یا روان گسیختگی)

رفتار یک فرد امکان دارد بی نظم تر و غیرقابل قبل بینی تر شود. برخی از افراد مریض امکان دارد افکار خود را تحت کنترل دیگران توصیف کنند ،به این معنی که این افکار ، افکار خود آنان نیست یا افکار دیگری در ذهن آنان کاشته شده میباشد.

احساس دیگر این میباشد که افکار در حالا ناپدید شدن هستند ، گویی کسی آنان را از ذهن مریض حذف میکند. برخی از افراد احساس می کنند بدن آنان تحت کنترل میباشد و نفر دیگری حرکتها و اقدامات آنان را هدایت میکند.

سایر علائم منفی اسکیزوفرنی

علائم منفی اسکیزوفرنی اغلب می تواند چندین سال پیش از تجربه نخستین دوره اسکیزوفرنی حاد ظاهر شود. از این علائم منفی اولیه اغلب به عنوان دوره قبل رونده اسکیزوفرنی یاد میشود.

علائم در طول دوره قبل از قاعدگی معمولاً به تدریج ظاهر میشوند و به آرامی بدتر میشوند. این علایم شامل این میشوند که فرد از پیشنهاد اجتماعی بیش منزی میشود و به طور فزاینده ای به ظاهر و بهداشت شخصی خود اهمیت نمی دهد.

تشخیص این که آیا این علائم بخشی از پیشرفت اسکیزوفرنی هستند یا ناشی از عوامل دیگری هستند ، دشوار میباشد.

علائم منفی که افراد مبتلا به اسکیزوفرنی تجربه می کنند عبارتند از:

از دست دادن علاقه و انگیزه در زندگی و فعالیتها ، از جمله روابط دوستانه و رابطه جنسی

عدم تمرکز ، عدم تمایل به خروج از خانه و تغییر در الگوی خواب

عدم تمایل به گفتگو و احساس ناراحتی درکنار مردم ، یا احساس اینکه چیزی برای گفتن وجود ندارد

علائم منفی اسکیزوفرنی اغلب می تواند منجر به مشکلات ارتباطی با دوستان و خانواده شود ، زیرا گاهی اوقات با تنبلی یا بی ادبی عمدی اشتباه گرفته میشود.

چه زمانی میبایست از مشاوره پزشکی استفاده نمود

در صورت مشاهده علائم اسکیزوفرنی ، در اسرع زمان به دکتر مراجعه نمایید. اسکیزوفرنی هر چه زودتر درمان شود ، بهتر میباشد. هیچ آزمایش قطعی برای تشخیص اسکیزوفرنی وجود ندارد. معمولاً پس از ارزیابی بوسیله روانپزشک ، تشخیص داده میشود.

پرستار بیمار اسکیزوفرنی یا روان گسیختگی

درمان اسکیزوفرنی یا روان گسیختگی

اسکیزوفرنی معمولاً با ترکیبی از دارو و درمان مناسب با هر فرد درمان میشود. در بیش موارد ، این درمان شامل داروهای ضد روان پریشی و درمان رفتاری شناختی (CBT) میباشد.

افراد مبتلا به اسکیزوفرنی معمولاً نیاز به یک تیم بهداشت روانی دارند که بصورت شبانه روزی از آنان پشتیبانی نمایند . بسیاری از افراد از اسکیزوفرنی رهایی می یابند ، اگرچه امکان دارد دوره هایی در بازگشت علائم (عود) داشته باشند. حمایت و درمان مریض می تواند به کاهش تأثیر این بیماری بر زندگی روزمره یاری بکند.

افراد مبتلا به بیماریهای روانی پیچیده معمولاً وارد یک فرآیند درمانی میشوند که به عنوان رویکرد برنامه مراقبت ( CPA شناخته میشود. این فرآیند در اصل راهی برای اطمینان از دریافت درمان متناسب برای نیازهای مریض میباشد.

رویکرد برنامه مراقبت ۴ مرحله دارد:

ارزیابی – نیازهای سلامتی و اجتماعی مریض ارزیابی میشود

برنامه مراقبت – یک برنامه مراقبت برای پاسخگویی به نیازهای بهداشتی و اجتماعی مریض تهیه میشود

پرستار بیمار – یک مراقب کلیدی ، معمولاً مددکار اجتماعی یا پرستار ، نخستین نقطه تماس مریض با سایر تیم مراقبت روان مریض مبتلا به اسکیزوفرنی میباشد

سایت خدمات پرستاری در منزل با بهترین متخصصان در پرستاری از بیمار ، سالمند و کودک به شما و عزیزانتان کمک می کنند. برای مشاوره رایگان می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

بررسی های دوره ای – درمان مریض به طور مرتب مورد بازبینی قرار میگیرد و در صورت نیاز ، میتوان با تغییراتی در برنامه مراقبت موافقت نمود برنامه مراقبت مریض میبایست شامل یک برنامه غذایی سالم و فعالیت بدنی و ترک سیگارکشیدن باشد.

سازگاری با اسکیزوفرنی

اگر اسکیزوفرنی به خوبی مدیریت شود ، احتمال عود شدید بیماری کاهش می یابد . اقدامات ضروری در این راستا شامل موارد ذیل میباشد :

تشخیص علائم یک دوره حاد

مصرف دارو طبق دستور

صحبت با دیگران در مورد وضعیت

بسیاری از موسسات خیریه و گروههای حمایتی در زمینه زندگی با اسکیزوفرنی یاری و مشاوره ارائه می بدهند.

در اکثر مواقع صحبت با سایر کسانی که با همین مشکل روبرو هستند مریض را آهسته تر مینماید .(پرستار بیمار اسکیزوفرنی یا روان گسیختگی)

مطالب مرتبط :

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *