پیشگیری و درمان چاقی کودکان

پیشگیری و درمان چاقی کودکان : چاقی در دوران کودکی مسئله اساسی در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه می باشد که به دلیل دسترس بودن غذاهای ناسالم می باشد اگر چه، هیچ یک از والدین عمدا نمی خواهند فرزندانشان اضافه وزن داشته باشند، مطالعات تأیید کرده اند، که یکی از پنج کودک مدارس ابتدایی آمریکا از نظر بالینی چاق می باشد.

این یک واقعیت می باشد، که چاقی کودکان سبب فراوان شدن اضافه وزن آنها در سالهای نوجوانی و بزرگسالی می شود، همچنین به مشکلات اجتماعی و بیماری ها فراوانی دچار میشوند.

به عنوان پدر و مادر، باید رویکرد فعالانه برای جلوگیری از شروع زودرس چاقی در کودکان، استفاده شود اگر فرزند شما در حال حاضر چاق باشد، می توان آن را اصلاح کرد.

پیشگیری و درمان چاقی کودکان و شناخت عوامل و پیامد های بهداشتی آن

در این بخش، به عواملی که کودکان را به چاقی میکشانند، پیامدهای بهداشتی و چگونگی شناسایی چاقی نگاهی می اندازیم همچنین در مورد گام های عملی، که به شما در جلوگیری از چاقی کمک می کند، تا آن را اصلاح کنید، بحث می کنیم، بنابراین اطمینان حاصل کنید که مقاله را انتها میکنید! چگونه بفهمید که فرزند شما، اضافه وزن دارد ؟

نشانه ها و علائمی برای تشخیص چاقی در کودکان

تشخیص اینکه آیا کودک شما دارای اضافه وزن می باشد، همیشه کار ساده ای نیست ،چرا که بچه ها با شرایط متفاوت رشد می کنند، و میزان چربی بدن با سن تغییر می کند بر اساس یک مطالعه منتشر شده در مجله عمومی بریتانیا، ۸۰ درصد از والدین ادعا می کنند، که فرزندان آنها وزن طبیعی دارند، در حالی که واقعا چاق هستند .

یک روش مطمئن برای گفتن اینکه آیا فرزند شما در واقع دارای اضافه وزن یا چاقی می باشد، با محاسبه شاخص توده بدن (BMI) فرد می باشد. BMI وزن بدن را در رابطه با ارتفاع اندازه گیری می کند. ماشین حساب BMI ،از یک فرمول استفاده می کند، که نمره ای را نشان می دهد ،که برای طبقه بندی چاقی، اضافه وزن، وزن طبیعی یا کم وزن استفاده می شود.

مراکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) ،با استفاده از BMI شاخص افراد چاق در نوجوانان و جوانان را اندازه گیری کرده که به شرح زیر است:

۵ تا ۸۴ درصد:وزن سالم
۸۵ تا ۹۴ درصد:اضافه وزن
۹۵ تا ۹۹٫۹۹ درصد:چاق

اگر چه مفید بودن شاخص توده بدنی، در تعیین چاقی کودک به خوبی شناخته شده است، تعداد زیادی از والدین هنوز در استفاده از این رویکرد برای شناسایی چاقی در فرزندان خود موفق نیستند . اگر از این دسته هستید، در اینجا چند نشانه ای وجود دارد، که به شما کمک می کند ،تا اضافه وزن کودک خود را تشخیص دهید:

پیشگیری و درمان چاقی کودکان

پیشگیری و درمان چاقی کودکان

 

روش تشخیص کودکان چاق

وقتی آنها از لحاظ جسمی، بزرگتر از بچه های دیگر در کلاس خود هستند.
وقتی آنها لباس هایی را می پوشند، که برای سنشان خیلی بزرگ هستند.
هنگامی که آنها به اندازه بزرگسالان مصرف می کنند (یا بیشتر) غذا می خورند.
هنگامی که آنها به راحتی از تمرینات خسته می شوند.

هنگامی که آنها از رژیم های متعادل رنج می برند، و مواد غذایی طلب می کنند.
هنگامی که آنها بیش از سه ساعت در روز تلوزیون تماشا می کنند.
هنگامی که آنها همیشه گرسنه هستند.
اگر شما هر کدام از این ویژگی ها را در کودک خود مشاهده کرده اید، به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید تا اقدامات لازم انجام شود.

چاقی کودکان چیست؟

چاقی کودکان، ممکن است ناشی از عوامل متعددی از قبیل شیوه زندگی، مسائل روانشناختی و سابقه خانوادگی باشد با این حال، علت اصلی چاقی می تواند، به دو مسئله محدود شود :خوردن بیش از حد و به اندازه کافی ورزش نکردن ؛ در زیر، علل خاصی از چاقی کودکان بیان شده می باشد.

علل و دلایل چاقی کودکان

۱٫ پتانسیل ژنتیکی:

عبارت “مانند پدر، پسر” و “مانند مادر، دختر”، فاکتور ژنتیکی قوی در چاقی وجود دارد، بنابراین کودکان که والدینشان چاق هستند ،بیشتر احتمال دارد که مشکلات وزن داشته باشند، نسبت به کودکانی که والدینشان لاغر هستند.

چاقی، به طور کامل از پیش تعیین نشده می باشد گرچه ژن ها نقش مهمی دارند، چیزهایی که می خورید(یا نمیخورید) نقش تعیین کننده ای در تعیین ژن های چاقی دارند.

۲٫ اعتیاد به غذای حاضری:

در دسترس بودن غذاهای فوق العاده پردازش شده (آشامیدنی) نقش مهمی در فراوان شدن شیوع چاقی ایفا نموده می باشد به ویژه در کودکان ، این غذاهای چرب و کم چرب که به شکل قندی شیرین شده اند، دارای طعم و مزه فراوان عالی هستند ،که تقریبا مقاومت در برابر آنها غیر ممکن است.

اعتیاد به این گونه مواد غذایی، عامل اصلی چاقی در کودکان و بزرگسالان مطرح شده می باشد غذاهای حاضری مراکز پاداش مغز، را تحریک می کنند و موجب اشتیاق نامناسب برای خوردن بیشتر می شوند و هنگامی که بچه شما به غذاهای حاضری وابسته می شود، چاقی تقریبا اجتناب ناپذیر می باشد.

پیشگیری و درمان چاقی کودکان

پیشگیری و درمان چاقی کودکان

۳٫ مقاومت انسولین:

انسولین، یک هورمون مهم می باشد که ذخیره انرژی را کنترل می کند به عبارت ساده تر، مسئول ذخیره چربی بیشتر می باشد، که البته، باعث فراوان شدن وزن می شود.

هنگامی که بچه ها مواد غذایی ناخواسته را می خورند، وجود کالری بیش از حد ، باعث فراوان شدن مقاومت به انسولین میشود و با فراوان شدن سطح انسولین در بدن چربی بیشتری ذخیره سازی میشود از آنجائیکه کودکان هنوز خیلی جوان هستند، در سنین کودکی به سبک زندگی ناسالم عادت می کنند، کمک به آنها برای تغییر شیوه زندگی ممکن است خیلی آسان نباشد، بنابراین خودتان را آماده کنید.

در اینجا برخی از گام های اثبات شده ای که می توانید برای برگرداندن فرزند دارای اضافه وزن خود به سمت سلامتی انجام دهید، وجود دارد:

راه و روش هایی موثر برای کنترل و درمان چاقی کودکان :

۱٫ یک عادت غذایی سالم را شروع کنید:

این مهم ترین کاری می باشد که می توانید برای کمک به کودک چاق خود انجام دهید ،زیرا مشکل اصلی پشت چاق بودن تغذیه ی ناسالم می باشد تغذیه مناسب، کلیدی برای کاهش وزن می باشد، بنابراین عادات غذایی کودک شما نسبت به یک فرد سالم، به طور کامل بحرانی بوده و تغییر آن باید از اولین چیزهایی باشد ،که در لیست خود قرار می دهید، و همانطور که خواهید دید، تناسب وزن بازخواهد گشت.

از آنجا که کودکان شما، اغلب از غذایی که شما خریداری مینمایید و در خانه نگه می دارید، تغذیه می کنند ، ماجرای بازگشت فرزندتان به تناسب اندام، بستگی زیادی به شما دارد.شما باید از این نفوذ برای کنترل آنچه که آنها بخورند یا نخورند استفاده کنید.(پیشگیری از چاقی کودکان)

برای شروع، از شر غذاهای فراوان پردازش شده ای که در خانه خود دارید، خلاص شوید این شامل شیرینی، نوشیدنی های شیرین، چیپس و انتها غذاهای دیگر با نمک، چربی یا محتوای شکر پالایش شده می باشد سپس، شما باید به روش غذای پاک و سالم بروید،که به سادگی به معنای خوردن غذاهایی می باشد که به اندازه طبیعی یا به حداقل ممکن پردازش می شوند و بر غذاهای تازه و کامل ،به جای فست فود تمرکز کنید.

توصیه های غذایی برای درمان چاقی کودکان

میوه های تازه و سبزیجات

دانه های کامل مانند پاستای کامل مثل گندم، برنج قهوه ای و غیره…

پروتئین های سبُک، به عنوان مثال ،ماهی و مرغ.

لبنیات کم چربی، به عنوان مثال؛ شیربدون سرشیر، ماست یونانی و غیره…

با این حال، برای برنامه غذایی صحیح برای موفقیت، نیاز خواهید داشت ، تا بیشتر آشپزی کنید.

آشپزی و خوردن، با هم به عنوان یک خانواده نه تنها خواصی به ارمغان می آورد، بلکه باعث ایجاد همبستگی در خانواده می شود. شما احتمالا باید با متخصص خود برای کمک به برنامه ریزی غذا مشورت کنید یک شانس بزرگ می باشد، که وقتی به غذای سالم تر ارجاع داده می شوید، کودک چاق شما وزن کم خواهد کرد.

۲٫ تمرینات ورزشی را افزایش دهید:

فعالیت های فیزیکی ،همانند غذای سالم برای کاهش وزن موثرند با این حال، برای یک کودک هشت ساله، ثبت نام در باشگاه، مثل بازی لِی لِی در حیاط خلوت به نظر جالب نیست بنابراین اگر قصد آن را دارید، این کار را به سرانجام برسانید، در هر تمرین ورزشی که برای فرزندتان طراحی مینمایید، سرگرمی را در نظر بگیرید.

علاوه بر این، از آنجا که کودک در حال حاضر دارای اضافه وزن می باشد، ممکن است مدت زمان زیادی نیاز باشد ،شدید تمرین کند بنابراین، به عنوان یک قاعده کلی، حداقل یک ساعت تمرینات ورزشی روزانه را ،هدف قرار دهید، که می تواند به تمرینات ۵ تا ۱۰ دقیقه ای که در طول روز پخش می شوند، تقسیم شود .

شما همچنین ،باید فرزند خود را برای یک ورزشی که علاقمند به آن هست ،ثبت نام کنید و حمایت و تشویق مداوم را، مخصوصا در زمانی که آنها تمایل به ورزش ندارند، ادامه دهید.

۳٫ فعالیت های خانوادگی، بیشتری ترتیب دهید:

ممکن می باشد، تعجب کنید که فعالیت های جسمی می تواند چه قدر برای کودکان جالب باشد، زمانی که شما به آنها ملحق شوید ! شرکت کردن شما به طور منظم در فعالیت هایی که انتها خانواده از آن لذت می برند ،می تواند راهی عالی برای جذب فرزندتان درجهت فعال شدن و حرکت کردن به سمت تناسب اندام باشند.

آنچه در اینجا زیباست، این است که وقتی شما با آن ها به پیاده روی یا شنا می روید، نه تنها به بچه خود کمک نمی کنید که چند پوند را دوربریزد، بلکه همچنین فرصتی را برای یادگیری از خودتان به آنها خواهید داد. دقیقا همان چیزی را که باید انجام دهید فقط مطمئن شوید که فعالیت ها را هربار تغییر دهید، به طوری که برای فرزند شما خسته کننده نشوند.(پیشگیری از چاقی کودکان)

پیشگیری و درمان چاقی کودکان

پیشگیری و درمان چاقی کودکان

۴٫ زمان تماشای تلویزیون را کاهش دهید:

اگر چه تلویزیون، به عنوان یک راه عالی برای سرگرم نگه داشتن کودکان در هنگام تمرکز بر کارهای دیگرمان به نظر می رسد، تحقیقات مختلف نشان داده اند که تماشای تلویزیون، انجام بازی های ویدئویی و یا استفاده از تلفن های هوشمند ،می تواند سبب فراوان شدن بیش از حد وزن برای کودکان گردد. دو دلیل برای این اتفاق وجود دارد:

اول:زمان نمایش بیشتر، به معنی زمان کمتری برای فعالیت های بدنی می باشد ،که کالری کمتری را مصرف می کند.

ثانیاً :تلویزیون بیشتر به ترغیب خوردن غذاهای شیرین یا ناسالم و مصرف کالری بیشتر می پردازد همین روند، سبب فراوان شدن وزن می شود ،که چاقی را تشدید می کند بنابراین، اگر کودک شما باید تلویزیون تماشا کند، یا با کنسول ویدئویی بازی کند، نباید بیشتر از یک ساعت در روز به آن ها بپردازد.

۵٫ کودکان را تشویق کنید، بیشتر بخوابند:

در حالی که خواب، ممکن است به عنوان یک فعالیت غیرمعمول برای لاغری به نظر برسد، این یکی از مهمترین مواردی می باشد که کودک شما باید به اندازه کافی انجام دهد، تا از داشتن اضافه وزن جلوگیری شود مطالعات نشان داده اند که نداشتن خواب کافی، باعث فراوان شدن بیش از حد وزن می شود.

۶٫ جهت پیشگیری از چاقی کودکان آنها را مشغول نگه دارید:

به کار گرفتن کودکان برای انجام امور منزل به طور مرتب، راه دیگری برای کمک به آنها برای سالم نگه داشتن شان می باشد فعالیت هایی نظیر چیدن چمن، تمیز کردن خانه و تختخواب، کمک می کند تا کودکان بدون اینکه متوجه شوند، ورزش کنند.

۷٫ الگوی آنها باشید:

خب، این احتمالا مهمترین کاری می باشد که می توانید انجام دهید، تا به کودکان کمک کنید که راه را درست بروند ؛ اگر می خواهید کودکانتان به سلامتی غذا اهمیت دهند، ابتدا خودتان باید آن عادت ها را جلوی چشم آن ها مهم بدانید و انجام دهید!

آیا می خواهید آنها از نظر جسمی فعال تر باشند؟ پس ورزش کنید! کودکان تمایل دارند که از پدر و مادرشان چیزهای زیادی کسب کنند، حتی بیشتر از تلویزیون از شما سرمشق می گیرند وقتی تمرین مینمایید که به بچه هایتان موعظه کنید، اگر شما تلاش نمی کنید ،این کار را خودتان هم انجام دهید به زودی متوجه می شوند؛ این تنها روشی می باشد که هرچیزی در آن ها شکل می گیرد.

پیشگیری و درمان چاقی کودکان

پیشگیری و درمان چاقی کودکان

پیشگیری از افزایش و بروز چاقی در کودکان

در مورد اینکه چگونه فرزندتان را سالم، (و دور از اضافه وزن) حفظ کنید،قطعا که، پیشگیری بهتر از درمان است:آیا شما سعی مینمایید، فرزندان با وزن نرمال، خود را از اضافه وزن دور نگهدارید و یا می خواهید فرزند یک بار چاق شده ی خود را در وزن نرمال حفظ کنید؟ در ادامه بخش تناسب اندام نمناک چند راهنمایی می باشد که می تواند به شما کمک کند:

• مواد غذایی بد را بیرون بریزید و غذاهای سالم را در دسترس قرار دهید:

اولین گام برای اطمینان از اینکه بچه های شما به سلامتی غذا می خورند، پاکسازی یخچال و فریزر شماست ، خلاص شدن از همه غذاها و نوشیدنی های پر از شکرو جایگزینی آنها ،با انتخاب های سالم مانند میوه ها و سبزیجات و اطمینان از دسترسی آسان به غذاهای سالم می باشد.

• برای پیشگیری از چاقی کودکان غذاهای مورد علاقه شان را سالم تر سرو کنید:

غذاها الزاماً نباید طعم وحشتناک داشته باشند، تا سالم باشند ؛ کودکان چیزهایی را دوست دارند که طعم خوبی دارند و شما با استفاده از مواد مناسب، می توانید غذاهای مورد علاقه آنها را مانند؛ پاستا، بورک و پیتزا را سالم، آماده کنید. همچنین، می توانید از روغن زیتون فوق العاده ،به جای کره استفاده کنید و همچنین پیتزای درجه یک، با کلم بروکلی و فلفل سبز درست کنید و سبزیجات را یواشکی به سس اضافه کنید.

• اجتناب از سِرو پروتئین های سنگین:

حتی زمانی که شما وعده های غذایی مناسب و سالم به کودکان خود می دهید، اندازه ی این وعده ها هنوز مهم هستند ، با سرو وعده های کوچک، شروع کنید و اجازه دهید فرزند شما اگر هنوز گرسنه می باشد درخواست کند.

همچنین باید از خوردن زورکی محتوای بشقاب توسط فرزندتان جلوگیری کنید و اصرار نکنید، به ویژه پس از درخواست بیشتر، زیرا ممکن است باعث مصرف بیش از حد کالری شود که می تواند سبب فراوان شدن وزن شود.

• تدارک یک ناهار سالم :

برنامه ریزی شما برای ناهار ؛ مدرسه در طول هفته ،موجب می شود فرزندتان نه تنها صرفه جویی فراوان زیادی کند، بلکه همچنین اطمینان حاصل مینمایید که کودک شما سالم می باشد آماده کردن ناهار توسط شما کمک می کند ،تا وقتی که با آنها نباشید، کنترل کنید که چطور به شکم خود برسند و این امر به آنها کمک می کند که غذای سالم داشته باشند.

**************

پرستاران مجرب خدمات پرستاری در منزل همراه نرس آماده کمک کردن به شما می باشند.

مطالب مرتبط:

فواید خنده در سلامتی

افسردگی کودکان و نوجوانان

مراقبت از نوزاد در تابستان

برترین گیاهان دارویی

نکاتی که نوزادان و مادران مبتلا به کرونا باید بدانند

4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *