کاردرمانی برای مریض ام اس

کاردرمانی برای مریض ام اس : همه ما نام بیماری ام اس را شنیده‌ایم ولی شاید به خوبی ندانیم که این بیماری چیست. بیماری ام اس شاید یکی از پیچیده‌ترین بیماری‌ها باشد زیرا برای بهتر شناختن این بیماری میبایست شناخت کاملی از سیستم عصبی و ایمنی بدن داشته باشیم که هر ۲ آن‌ها را می‌توان به عنوان پیچیده‌ترین بخش‌های بدن انسان محسوب نمود.

ولی اگر بخواهیم به زبان ساده این بیماری را شرح بدهیم میبایست بگوییم که ام اس (مالتیپل اسکلروزیس و به انگلیسی: Multiple Sclerosis) یکی از بیماری‌های التهاب عصبی و خود ایمنی میباشد که به لایه‌های محافظ نورون‌ها که میلین نام دارد آسیب وارد می‌کند.

همین آسیب موجب می‌شود که پیغام‌ها در سلول‌ها با سرعت کافی انتقال پیدا نکند و در نتیجه امکان دارد عملکرد بخش‌های مختلف بدن با مشکل دچار شود. ولی چطور می‌توان بیماری ام اس را درمان کرد؟ یکی از اصلی‌ترین روش‌های درمان ام اس، کاردرمانی می‌باشد که در ادامه این مطلب، کاردمانی برای ام اس را برای شما شرح بدهیم

کاردرمانی برای مریض ام اس

کاردرمانی برای مریض ام اس

کاردرمانی برای ام اس چطور است؟

همان‌طور که گفتیم کاردرمانی یکی از اصلی‌ترین روش‌ها برای حفظ مهارت‌های شما برای زندگی مستقل و سودمند است که بتوانید در خانه و یا حتی محل کار فعالیت‌های مورد نیاز خود را انجام بدهید.

کاردرمانگر سعی می‌کنند تا مشکلات دارای ارتباط با خستگی، ادراک، قدرت بالای بدن و هماهنگی را با استفاده از روش‌های توانبخشی و تکنیک های دستی، از بین ببرند.

در فرآیند کاردرمانی، فعالیت‌ها دسته‌بندی می‌شوند و کاردرمان‌گر به همراه فیزوتراپیست سعی می‌کنند تا بر اساس اولیت‌های فعالیتی برنامه‌ها و ورزش‌هایی را تعیین کنند که بتوانید به سادگی فعالیت‌ها را انجام بدهید. دسته‌بندی و اولویت فعالیت‌های مورد پیشنهاد در کاردرمانی بصورت ذیل میباشد.

کاردرمانی مریض ام اس
فعالیت‌های مراقبتی:

این دسته از فعالیت‌ها مربوط به نیازهای اولیه زندگی مثل تحرک عملکردی، لباس پوشیدن، حمام نمودن، غذا خوردن و… میباشد. با توجه به اینکه عدم توانایی در انجام این نوع از عملکردها می‌تواند زندگی مستقل را از مریض سلب بکند، در اولیت اصلی گروه کاردرمانی میباشد.

فعالیت‌های موثر و سازنده:

این دسته از فعالیت‌ها یاری می‌کنند تا مریض بتواند بصورت عادی به زندگی روزمره خود ادامه دهد و حتی درست کردن درآمد بکند. برای مثال میتوانیم بکار در ازای پول، مدیریت خانه، تفریح و… اشاره کنیم.

این نوع فعالیت‌ها یاری می‌کنند تا مریض احساس انزوا از جامعه را نداشته باشد و خود مسئولیت مدیریت زندگی‌اش را بر عهده گیرد.

فعالیت‌های داوطلبانه:

یکی از نکته هایی که در کاردرمانی میبایست به آن توجه داشته باشید این میباشد که این فرآیند نبایستی متوقف شود و همواره میبایست ادامه داشته باشد تا مریض بتواند توانایی‌‌های خود را حفظ بکند.

به همین دلیل برخی از بیماران ام اس در کنار هم و در قالب فعالیت‌های داوطلبانه فعالیت‌هایی اجتماعی انجام می‌دهند تا در کنار انجام کاردرمانی، به یکدیگر هم روحیه ببخشند.

فعالیت‌های اوقات فراغت:

این دسته از فعالیت‌ها که کارهایی مثل حرفه‌های تفریحی و مشارکت‌های اجتماعی هستند حاصل تلاش‌هایی میباشد که مریض از ابتدای مسیر کاردرمانی انجام داده میباشد و به او یاری می‌کند تا بتواند زندگی به طور کامل طبیعی داشته باشد و حتی اختلالات در ادراک، احساس و بینایی را جبران بکند.

فرآیند کاردرمانی چطور است؟

کاردرمانی فرآیند به طور کامل مشخصی ندارد زیرا مطابق با نیازهای هر شخص برنامه ریزی می‌شود. ولی همیشه نخستین مرحله در کاردرمانی برای ام اس، درمان‌گر شما به طور کامل نیازهای شما را ارزیابی می‌کند، و بر فعالیت‌های خاص یا وظایفی که می‌خواهید دوباره قادر به انجام دادنش بشوید یا ادامه بدهید تمرکز می‌کند.

گام بعدی شناسایی عوامل محدود کننده شما از کار یا فعالیت میباشد. بسیاری از درمان‌گرها هم در زمینه عصب‌شناسی تخصص دارند که موجب می‌شوند بتوانند به خوبی درمورد درمان بیماری ام اس با کاردرمانی تصمیم‌گیری کنند.

ورزش‌های کاردرمانی برای ام اس چیست؟

همان‌طور که گفتیم برنامه کاردرمانی هر بیمار با توجه به نیازهای او مشخص می‌شود. ولی برخی از ورزش‌ها هستند که تقریبا در تمامی برنامه‌های کاردمانی حضور دارند. بصورت کلی ورزش‌های کاردرمانی به ۶ دسته تقسیم می‌شوند که در ادامه آن‌ها را با هم بررسی می‌کنیم.

تمرینات کاردرمانی ms

تمرینات هوازی

تمرینات هوازی برترین روش برای زیاد شدن ظرفیت ریه، تقویت عضلات و بهبود تعادل و هماهنگی میباشد. به همین دلیل تمرینات هوازی می‌توانند یکی از برترین ورزش‌ها برای توانبخشی در بیماران ام اس باشد.

تمرینات قدرتی

بیماران مبتلا به ام اس می‌توانند با مشاوره گروه کاردرمانی، تمریناتی قدرتی انجام بدهند که سبب می‌شود قدرت عضلات و حالت تعادل بدن را بهبود ببخشد.

نکته زیاد مهم در تمرینات قدرتی این میباشد که ام اس می‌تواند بر قدرت و استقامت عضلات تاثیر بگذارد و انجام این نوع فعالیت‌ها را برای او دشوار بکند. ولی می‌توانید با یاری فیزوتراپیست برترین روش تمرینات قدرتی را پیدا نمایید و از مزایای آن استفاده نمایید.

یوگا

این روش می‌تواند تاثیر زیاد فراوانی برای درمان بیماری ام اس با کاردرمانی داشته باشد. زیرا یوگا علاوه بر تمرین جسم، ذهن را هم تمرین می‌دهد و یاری می‌کند تا مریض طرز فکر آهسته و هماهنگ ، انعطاف پذیری و قدرت بدنی مناسبی داشته باشد.

یکی دیگر از ویژگی‌های یوگا این میباشد که می‌توانید آن را در هر شرایطی انجام بدهید و وابستی زیادی به شرایط جسمی شما ندارد. افراد می‌توانند ایستاده، روی صندلی یا ویلچر بنشینند یا روی تخت‌خواب یا کف دراز بکشند تا بتوانند حالت‌های یوگا، تمرین‌های تنفسی و مراقبه را انجام بدهند.

تای چی(کاردرمانی برای مریض ام اس)

تای‌چی هم زیاد شبیه به یوگا میباشد ولی فشار کمتری را به مریض وارد می‌کند. این هنر رزمی بر تنفس عمیق و حرکات آهسته متمرکز میباشد و می‌تواند به بهبود تعادل، کاهش فشار خون و کاهش استرس یاری بکند.

ورزش های آبی

ورزش‌های آبی با توجه به اینکه دمای خنک آب از گرم شدن بیشتر از حد بدن جلوگیری می‌کند و به علت مقاومت آب احساس بی وزنی درست کردن می‌کند می‌تواند ۱ گزینه عالی برای بیماران باشد.

تمرین های تعادلی

یکی از اصلی‌ترین نوع تمرینات برای ام اس، تمرینات تعادلی میباشد که یاری می‌کند تا هماهنگی مریض بهبود یابد. نکته مهم تمرین‌های تعادلی این میباشد که شدت فشار کمتری را بر بدن وارد می‌کند و بسیاری از افراد می‌توانند آن‌ها را انجام بدهند.

 

خدمات پرستاری در منزل همراه شما در خدمت شماست. با ما در تماس باشید.

 

————————————————

مطالب مرتبط:

خدمات پرستاری در منزل و بیمارستان – خدمات پزشکی در منزل مرکز خدمات پرستاری همراه شما

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *