سالمند شاد
سالمند شاد :خوشحال زیستن در سالمندان را میتوان عمده ترین راه برای زیاد شدن طول عمر دانست. اگر می‌‌ خواهید طول عمر فراوان و با کیفیت در زندگی خود داشته باشید میبایست خوشحال زندگی نمایید و این طرز زندگی نمودن کار ساده ای میباشد. شما اگر در زندگی خود رضایت داشته باشید و روی طرز تفکر خود بصورت مثبت تمرکز نمایید و راههای خوشحال زندگی نمودن را بیاموزید رضایت مندی کامل را به دست خواهید آورد. ما در مقاله مرکز پرستاری آتیه پرستاران قصد داریم در ارتباط با راه‌ های خوشحال زیستن در سالمندان توضیحاتی را ارائه دهید.

راههای خوشحال زیستن در سالمندان چطور میباشد ؟

اگر سالمند هستید و یا وظیفه مراقبت از افراد مسن در منزل را برعهده دارید حتما تلاش نمایید با انجام موارد ذیل ضمینه خوشحال زیستن در سالمندان را فراهم نمایید . این موارد شامل :

۱- خندیدن و لبخند زدن :

یکی از راههای خوشحال زیستن در سالمندان این میباشد که همیشه ۱ لبخند در چهره خود داشته باشند تا سلامتی آن ها زیاد شدن پیدا بکند.

۲- انجام فعالیت‌ های ورزشی :

همان طور که میدانید انجام ورزش و فعالیتهای فیزیکی ضمن اینکه سبب می‌ شود میزان استرس و تنش های روانی کاهش پیدا بکند ، سبب زیاد شدن سطح اعتماد به نفس و هم چنین زیاد شدن روحیه در سالمندان میشود . این موارد می‌‌ تواند سبب شادابی و سرزندگی در افراد شود و می تواند از راههای خوشحال زیستن در سالمندان محسوب شود .
سالمند شاد

سالمند شاد

۳- تفکرات مثبت داشتن :

یکی دیگر از راههای خوشحال زیستن در سالمندان این میباشد که نسبت به همه چیز خوشبینانه رفتار کنند و تفکرات مثبت داشته باشند این موارد می‌ تواند حس ناامیدی را در افراد سالمند از بین ببرد .

۴- صبر و شکیبایی و تاثیر آن در خوشحال زیستن سالمندان :

اگر افراد سالمند بتوانند مسائلی را که در پیرامون خود با آن مواجه می‌ شوند را به آرامی و در نهایت صبر و شکیبایی مورد بررسی قرار دهند، سبب حفظ آرامش و دور شدن آن ها از استرس و تنش های روانی خواهد شد که خود عامل خوشحال زیستن در سالمندان خواهد شد.

۵- اهمیت به سلامت جسمی و روانی :

توجه نمودن به سلامت جسمی و روانی در افراد سالمند از راههای خوشحال زیستن آن ها محسوب میشود.

۶- فعال بودن در مشارکت های دسته جمعی :

اگر افراد سالمند در گروههای دسته جمعی مشارکت کنند و ۱ سری از فعالیت‌ های داوطلبانه را انجام دهند سبب درست کردن شادمانی و سرگرمی آن ها خواهد شد.

۷- وابسته نبودن به دیگران :

از دیگر راههای خوشحال زیستن در سالمندان (Live happily in the elderly) این میباشد که این افراد به خودشان متکی باشند و از دیگران هیچگونه انتظاری نداشته باشند. داشتن انتظار از دیگران و متکی بودن به اطرافیان سبب میشود افراد سالمند دچار درگیری های ذهنی شوند و این مسئله روی شادمانی آن ها تاثیر منفی می‌ گذارد.

۸- مسافرت و گشت و گذار و تاثیر آن در خوشحال زیستن سالمندان :

مشاهده جهان اطراف و دیدن زیبایی های آن ها زیاد لذت بخش میباشد و سبب بالا رفتن تجربه های سالمندان خواهد شد از این رو شادمانی در این افراد زیاد شدن پیدا میکند.

۹- عشق ورزیدن :

افراد سالمند می توانند مهربان نمودن و عشق دادن به فرزندان و نوه هایشان زندگی شادتری را تجربه کنند .
در ادامه توصیه میشود مقاله تاثیر شکرگزاری بر سلامت زندگی سالمندان را مطالعه کنید.

۱۰- آموزش دیدن مهارت های نو :

سالمندان با داشتن فرصت های ضروری می توانند ۱ سری از مهارت های نو را به دست بیاورند و این مسئله روی زندگی نمودن آن ها با شادمانی تاثیر بسزایی خواهد داشت .

 

سالمند شاد

سالمند شاد

۱۱- خواب با کیفیت و داشتن استراحت ضروری :

خواب پسندیده می‌ تواند سبب آرامش ذهنی افراد سالمند شود و اعصاب آن ها را آرام بکند و سبب ریلکس شدن این افراد خواهد شد و میزان انرژی و توانایی آن ها را بالا خواهد برد.

۱۲- اشتغال در سالمندان از راه‌ های خوشحال زیستن در آن ها :

زمانیکه افراد سالمند از شغل اصلی خود باز نشسته می‌ شوند می‌ توانند خود را به انجام کاری بصورت نیمه زمان مشغول نمایند این مسئله روی سلامت روانی آن ها زیاد تاثیر گذار می‌ باشد به شرطی که فشار زیادی روی آن ها درست کردن نکند و مانع تفریحات آن ها نشود .

۱۳- دعا و نیایش با خدا :

راز و نیاز با خداوند متعال و ستایش او و داشتن ارتباط معنوی می‌ تواند از پیشنهاد روحی سبب آرامش سالمندان شود و از این پیشنهاد روی خوشحال زیستن سالمندان تاثیر مثبت میکند.

تاثیر رنگ های روشن و خوشحال در روند خوشحال زیستن سالمندان :

همان طور که می‌ دانید طی تحقیقات به عمل آمده بین رنگ ها و احساسات افراد ارتباط خاصی وجود دارد از این رو افراد سالمند برای خوشحال نگه داشتن روحیه خود به رنگ های روشن و خوشحال روی می‌ آورند زیرا سبب درست کردن ۱ حس خوشایند در آن ها می‌ گردد.
از این رو اگر افراد سالمند در نوع چیدمان وسایل منزل خود از جمله پرده ها و مبلمان خود از رنگ های روشن بخصوص تم رنگ نارنجی استفاده کنند سبب درست کردن اثرات آهسته بخش و شادی آور در زندگی آن ها میگردد و هم چنین این رنگ ها روی اشتها و تمایل آن ها به غذا بیش میشود و می تواند روی تمرکز آن ها هم تاثیر بسزایی داشته باشد .
سالمند شاد

سالمند شاد

عدم شادی و نشاط در زندگی سالمندان و تاثیرات آن :

عدم شادی در زندگی سالمندان می تواند تاثیرات منفی در روند زندگی آن ها درست کردن بکند و سبب بروز ۱ سری از بیماری‌ ها از جمله افسردگی ، بیماری های روحی و روانی ، انزوا طلبی در جمع و بی خوابی در سالمندان خواهد شد .
مطالب مرتبط :
4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *