نکاتی در خصوص نگهداری از سالمند(بخش اول)

اختلال ذهنی و ادراکی در سالمندان : ما میدانیم که اختلال ذهنی و ادراکی بر نحوه ی رفتار یک فرد ، نحوه ی فکر نمودن و احساس او تاثیر گذار می‌باشد . این رفتار‌ها باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی یرای پرستار سالمند و اطرافیان و خانواده ی خود سالمند می‌شود .

یک نمونه ی عادی از این مشکلات می‌تواند این باشد که برای فامیل و اطرافیان زیاد سخت می‌باشد تا سالمند عزیز خود را در حالتی مشاهده کنند که کلماتی که دقایقی قبل زده رو به یاد نمی آورد .

افراد سالمندی که دارای زوال عقل متوسط تا شدید هستند اغلب می‌بایست از پرستار سالمند استفاده کنند تا آن‌ها را در طول شبانه روز مراقبت و نگهداری بکند .

اختلال ذهنی و ادراکی در سالمندان

قدم‌های ذیل پرستار سالمند را در نگهداری از سالمند یاری می‌کند

– پرستار سالمند می‌بایست خواسته‌های سالمند مریض خود را پیدا کند .

این خواسته‌ها را می‌توان از راه پرسشنامه‌ها و تست هایی که مریض در مراکز تشخیص بیماری پر کرده می‌باشد پیدا نمود از راه این اطلاعات می‌توان ترجیحاتی که مریض دارد ( مثلا اینکه آیا مریض شما علاقه دارد صبح به حمام برود یا شب ) و علایق وی را بدست آورد . هر شرایطی متفاوت می‌باشد .

در مراحل اولیه بیماری فرد سالمند نیازمند پرستاری می‌باشد که فقط خرید‌های وی را انجام دهد و قبض‌ها و بحث مالی را انجام دهد اما در مراحل بعدی و پیشرفته تر بیماری سالمند به پرستاری که بیش در خدمت وی می‌باشد و می‌تواند در کارهایی از قبیل لباس عوض نمودن و حمام نمودن وی را یاری بکند ، نیازمند می‌باشد .

ارزیابی‌ها معمولا موارد ذیل را در پیشنهاد میگیرند :

مراقبت شخصی : حمام نمودن ، خوردن ، لباس پوشیدن و …

– مراقبت در کارهای خانگی : آشپزی ، شت وشو ، خرید ، لباس شویی و کارهای مالی
مراقبت از سلامتی : مدیریت درمانی ، ملاقات‌ها با دکترها و تن درمانی
مراقبت عاطفی : همدلی ، مکالمه و فعالیتهای مفید

نظارت : مراقب بودن امنیت منزل سکونت و جلوگیری از پرسه زدن
یک برنامه مراقبتی برای خود تعیین نمایید . هنگامی که سالمند به طور کامل بیماریش تشخیص داده شد و ارزیابی‌ها ی مربوطه انجام شد شما می‌توانید برای برنامه آینده برای پرستار سالمند بودن را برنامه ریزی نمایید . ( اختلال ذهنی و ادراکی در سالمندان )

این برنامه ریزی شما را یاری می‌کند تا بتوانید برترین مراقبت را از قرد سالمند انجام بدهید . بهتر است برنامه ریزی شما بصورت بلند مدت و کوتاه مدت باشد . حتما یک برنامه ریزی ثانویه داشته باشد تا در گونه تغییر شرایط و تغییر بیماری سالمند به آن برنامه رجوع نمایید .

– منابع مالی را بررسی نمایید . بیش افراد ترجیح می بدهند تا مسایل مالی خود را مخفی نگه دارند . شما به عنوان پرستار سالمند وظیفه ی برنامه ریزی برای آینده برای نگهداری از سالمند را دارید تا منابع مالی فرد مریض را در پیشنهاد بگیرید تا برای خرید دارو‌ها ، خرید خانه ، اجاره خانه و قبض‌ها و … به مشکلی بر نخورید. ( اختلال ذهنی و ادراکی در سالمندان )

– مدارک قانونی را بررسی نمایید . بررسی مدارک و شرایط قانونی به شما این اطمینان را میدهد تا خواسته‌های سالمند به طور کامل انجام شود . پرستار سالمند برای مراقبت از سالمند نیاز دارد تا بتواند بصورت نیابتی تصمیمات مهم وی را گیرد . داشتن وکیل این فشار را از روی پرستار سالمند بر می دارد . پس بهتر است که برای فرد سالمند یک وکیل گرفته شود تا در آینده مشکلات مالی قبل نیاید . ( اختلال ذهنی و ادراکی در سالمندان )

– خانه خود را ایمن نمایید . افراد سالمند مبتلا به زوال عقل می‌بایست از خطر هایی که امکان دارد آن‌ها را در خانه تهدید بکند بوسیله پرستار سالمند در امان بمانند . خطرهایی که آن‌ها را تهدید می کنند شامل :

– خطر‌های مربوط به آتش سوزی در خانه مانند گاز ، سیگار ، وسایل آشپزخانه ، کبریت و …

– اشیاء نوک تیز همچون چاقو ، تیغ و … – سم‌ها ، دارو‌ها و محصول‌های خطرناک خانگی

– دمای آب گرم کن – ماشین‌ها – فرش‌ها و قالیچه‌های لیز

 

————————————————

مطالب مرتبط سایت پرستار در منزل همراه شما:

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.