نکاتی در خصوص نگهداری از سالمند(بخش اول)

اختلال ذهنی و ادراکی در سالمندان

اختلال ذهنی و ادراکی در سالمندان

ما میدانیم که اختلال ذهنی و ادراکی بر نحوه ی رفتار یک فرد ، نحوه ی فکر نمودن و احساس او تاثیر گذار می‌باشد . این رفتار ها باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی یرای پرستار سالمند و اطرافیان و خانواده ی خود سالمند می‌شود .

یک نمونه ی عادی از این مشکلات می‌تواند این باشد که برای فامیل و اطرافیان زیاد سخت می‌باشد تا سالمند عزیز خود را در حالتی مشاهده کنند که کلماتی که دقایقی قبل زده رو به یاد نمی آورد .

 

افراد سالمندی که دارای زوال عقل متوسط تا شدید هستند اغلب می‌بایست از پرستار سالمند استفاده کنند تا آن ها را در طول شبانه روز مراقبت و نگهداری بکند .

قدم های ذیل پرستار سالمند را در نگهداری از سالمند یاری می‌کند

– پرستار سالمند می‌بایست خواسته های سالمند مریض خود را پیدا کند . این خواسته ها را می‌توان از راه پرسشنامه ها و تست هایی که مریض در مراکز تشخیص بیماری پر کرده می‌باشد پیدا نمود از راه این اطلاعات می‌توان ترجیحاتی که مریض دارد ( مثلا اینکه آیا مریض شما علاقه دارد صبح به حمام برود یا شب ) و علایق وی را بدست آورد . هر شرایطی متفاوت می‌باشد . در مراحل اولیه بیماری فرد سالمند نیازمند پرستاری می‌باشد که فقط خرید های وی را انجام دهد و قبض ها و بحث مالی را انجام دهد اما در مراحل بعدی و پیشرفته تر بیماری سالمند به پرستاری که بیش در خدمت وی می‌باشد و می‌تواند در کارهایی از قبیل لباس عوض نمودن و حمام نمودن وی را یاری بکند ، نیازمند می‌باشد .

 

ارزیابی ها معمولا موارد ذیل را در پیشنهاد میگیرند :
مراقبت شخصی : حمام نمودن ، خوردن ، لباس پوشیدن و …
– مراقبت در کارهای خانگی : آشپزی ، شت وشو ، خرید ، لباس شویی و کارهای مالی
مراقبت از سلامتی : مدیریت درمانی ، ملاقات ها با دکترها و تن درمانی
مراقبت عاطفی : همدلی ، مکالمه و فعالیتهای مفید
نظارت : مراقب بودن امنیت منزل سکونت و جلوگیری از پرسه زدن
یک برنامه مراقبتی برای خود تعیین نمایید . زمانیکه سالمند به طور کامل بیماریش تشخیص داده شد و ارزیابی ها ی مربوطه انجام شد شما می‌توانید برای برنامه آینده برای پرستار سالمند بودن را برنامه ریزی نمایید . این برنامه ریزی شما را یاری می‌کند تا بتوانید برترین مراقبت را از قرد سالمند انجام بدهید . بهتر است برنامه ریزی شما بصورت بلند مدت و کوتاه مدت باشد . حتما یک برنامه ریزی ثانویه داشته باشد تا در گونه تغییر شرایط و تغییر بیماری سالمند به آن برنامه رجوع نمایید .

 

– منابع مالی را بررسی نمایید . بیش افراد ترجیح می بدهند تا مسایل مالی خود را مخفی نگه دارند . شما به عنوان پرستار سالمند وظیفه ی برنامه ریزی برای آینده برای نگهداری از سالمند را دارید تا منابع مالی فرد مریض را در پیشنهاد بگیرید تا برای خرید دارو ها ، خرید خانه ، اجاره خانه و قبض ها و … به مشکلی بر نخورید

– مدارک قانونی را بررسی نمایید . بررسی مدارک و شرایط قانونی به شما این اطمینان را میدهد تا خواسته های سالمند به طور کامل انجام شود . پرستار سالمند برای مراقبت از سالمند نیاز دارد تا بتواند بصورت نیابتی تصمیمات مهم وی را گیرد . داشتن وکیل این فشار را از روی پرستار سالمند بر می دارد . پس بهتر است که برای فرد سالمند یک وکیل گرفته شود تا در آینده مشکلات مالی قبل نیاید .

– خانه خود را ایمن نمایید . افراد سالمند مبتلا به زوال عقل می‌بایست از خطر هایی که امکان دارد آن ها را در خانه تهدید بکند بوسیله پرستار سالمند در امان بمانند . خطرهایی که آن ها را تهدید می کنند شامل :

– خطر های مربوط به آتش سوزی در خانه مانند گاز ، سیگار ، وسایل آشپزخانه ، کبریت و …

– اشیاء نوک تیز همچون چاقو ، تیغ و … – سم ها ، دارو ها و محصول های خطرناک خانگی

– دمای آب گرم کن – ماشین ها – فرش ها و قالیچه های لیز

———————————

مطالب مرتبط:

خدمات پرستاری ، پزشکی و نگهداری از بیمار ، کودک ، سالمند در منزل – همراه نورس

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *