اگزمای نوک انگشت

اگزمای نوک انگشت:اگزمای انگشت (Fingertip Eczema) 1 بیماری پوستی بوده که می تواند نوک انگشتان دست و پا را درگیر بکند و سبب درست کردن ترک و پوسته ریزی سر انگشتان شود. اگزمای سر انگشتان با ترک خوردگی و سوزش نوک انگشت خود را نشان میدهد. در ادامه به بررسی علائم، تشخیص و درمان این اگزما میپردازیم.

اگزمای نوک انگشتان چیست؟

اگزمای نوک انگشتان همانطور که از اسمش پیداست، محدود به سر انگشتان است و در این بیماری ۱ یا چند انگشت می توانند درگیر شوند. در اگزمای سر انگشتان معمولا خارش وجود ندارد یا زیاد محدود میباشد ولی حساسیت در لمس و احساس سوزش در نوک انگشت زیاد شایع میباشد.

علائم اگزمای سر انگشتان

همانطور که گفته شد این بیماری با التهاب، اختلال حسی و سوزش نوک انگشت خود را نشان داده و امکان دارد چند انگشت را درگیر بکند. خارش معمولا وجود ندارد.

علائم پوستی

مهمترین مشخصات و نشانه های پوستی عبارتند از:

خشکی شدید پوست.
پوسته پوسته شدن سر انگشتان.
درست کردن رنگ صورتی و ترک خوردگی (شقاق) در نوک انگشتان.
در ذیل پوسته ها، پوست حساس و قرمز رنگی نمایان میشود. نوک انگشتان زیاد خشک، نرم، قرمز و شکننده هستند. این بیماری التهابی تمایل به مزمن شدن دارد. معمولا وزیکول ها تشکیل نمی شوند.فرآیند تغییرات پوستی معمولا پیش از رسیدن به مفصل اینترفالانژیال (بین بندانگشتی) دیستال (انتهایی) متوقف میشود.

این بیماری بیش در فصل زمستان درست کردن میشود و می تواند هر سال عود بکند. البته به طور کامل محدود به فصل زمستان نیست و در پایان طول سال امکان دارد رخ دهد. این بیماری در کودکان شایع نیست و معمولا در بزرگسالان دیده میشود.

اگزمای نوک انگشت

اگزمای نوک انگشت

علت درست کردن اگزمای نوک انگشت چیست؟

علل مختلفی برای درست کردن این بیماری پوستی معرفی شده اند. آتوپی امکان دارد ۱ عامل زمینه ساز باشد، هم چنین مواد شیمیایی تحریک کننده یا تماس سایشی پوست، امکان دارد در درست کردن بیماری نقش داشته باشند. تماس سایشی مکرر به دلیل کار با کاغذ به عنوان ۱ عامل تشدید کننده مطرح شده میباشد.

درماتیت تماسی آلرژیک نسبت به گیاهان، رزین ها، و چسب ها هم امکان دارد در درست کردن این بیماری پوستی نقش داشته باشد.مواد آلرژی زای شغلی و دارای ارتباط با سرگرمی، حرارت، تماس مکرر با آب، چرخه های مکرر رطوبت و خشکی، سایش و اصطکاک را هم به عنوان علل درست کردن کننده اگزمای انگشتان میبایست مورد توجه قرار داد.

سیر و قبل آگهی بیماری

این بیماری امکان دارد ماه ها یا سال ها طول بکشد و می تواند نسبت به درمان زیاد مقاوم باشد. اغلب نمی توان به سادگی یا بصورت مداوم از عوامل درست کردن کننده ی بیماری اجتناب کرد. التهاب امکان دارد در نوک انگشتان آغاز شود اما می تواند به آرامی پیشرفت بکند و انگشت ها و کف دست ها را هم درگیر نماید.

تشخیص های افتراقی

از جمله تشخیص های افتراقی اگزمای سر انگشتان میتوان به آلرژی تماسی و بیماری پسوریازیس اشاره نمود. بنابراین میبایست بیماری را از پیشنهاد ابتلا به آلرژی تماسی و پسوریازیس بررسی وکرد. سایر نشانه ها و جا های پسوریازیس را میبایست با دقت جستجو نمود تا این تشخیص کنار گذاشته شود.

علائم آلرژی تماسی را میبایست در کسانی که با پیاز گل لاله سروکار دارند، گل فروش ها، دندان پزشکان یا افراد دیگری که با چسب های نوع آکریلات کار می کنند، مد پیشنهاد قرار داد.هم چنین حساسیت و آلرژی نسبت به ناخن های مصنوعی را هم میبایست مورد توجه قرار داد. اگر ناخن از بستر آن جدا شده باشد (اونیکولیز)، میبایست عفونت کاندیدایی (نوعی عفونت قارچی پوست) را در پیشنهاد داشت.

اجتناب از عامل زمینه ساز

در اول میبایست عامل زمینه ساز درست کردن کننده ی بیماری را از بین برد. از بیماری درخواست میشود که از چرخه های مکرر رطوبت و خشکی، پاک کننده ها یا حلال های تحریک کننده، حرارت و سایش نوک انگشتان دوری بکند.

درمان دارویی و پماد

درمان اگزمای سر انگشتان مثل ۱ اگزمای تحت حاد یا مزمن میباشد. همانطور که گفته شد میبایست از مواد محرک اجتناب نمود و در نواحی مبتلا میبایست مکرر از مواد چرب کننده استفاده کرد.۱ ملین ملایم مثل وازلین را میبایست مرتب مورد استفاده قرار داد. استفاده از ۱ کرم اسید لاکتیک (کرم ۱۲درصد Amlactin یا Lac – Hydrin ) می تواند مفید باشد.

استروئیدهای موضعی (پماد کورتون) با توان متوسط، با یا بدون پانسمان بسته، بهبود موقتی درست کردن می کنند. پوشیدن دستکش های پنبه ای و استفاده از مرطوب کننده های قوی در طول شب می تواند به کنترل این شکل زیاد مقاوم اگزما یاری بکند.اگر سایر اقدامات بی نتیجه باشند میتوان کرم های حاوی قطران مثل Fototar یا ۲۱۷ MG را ۲ بار در هر روز استفاده نمود.

اگزمای نوک انگشت

اگزمای نوک انگشت

نکته ها مهم درمورد اگزمای نوک انگشت

چسب سیانواکریلات اغلب برای بستن و پر نمودن شقاق های دردناک و ترک های نوک انگشت به کار می رود؛ آلرژی نسبت به این ماده شیمیایی ناشایع میباشد اما غیر ممکن نیست.محافظت از دست ها و پوست مبتلا با استفاده مکرر از وازلین و پوشیدن دستکش های پنبه ای می تواند زیاد مفید باشد.

کاهش تحریک ناشی از شستن مکرر دست ها و کم نمودن تماس با سایر عوامل محرک، شالوده درمان این بیماری میباشد. برای کارهایی که با رطوبت همراه میباشد و برای شستشو و تمیز کاری میبایست از دستکش های خانگی استفاده نمود.

در گونه شک به تماس های شغلی با چسب ها و مواد چسبناک، رزین ها، یا گیاهان (نظیر گل فروش ها، بهداشت کاران دهان و دندان و دندانپزشکان)، حتی اگر سابقه تماس مواد «جدید» وجود نداشته باشد، میبایست تست حساسیت پوستی یا پچ تست (Patch Test) را انجام داد.

مطالب مرتبط :

آسم در کودکان

فواید شیر مادر

طراوت در سالمندی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *