شیشه شیر کودک

شیشه شیر کودک و راهنمایی های آن :  شیشه شیر کودک Bottle-Feeding یکی از لوازم لازم تغدیه نوزاد میباشد. بارزترین تفاوت شیردهی طبیعی مادر و شیردهی از راه شیشه شیر کودک این میباشد که شیشه شیر به شما این امکان را میدهد که میزان شیر دریافتی کودک خود را ببینید.

بسته به اینکه شما جزو کدام دسته از پدر و مادرها هستید،آگاهی از مقدار غذای دریافتی کودکتان باعث میشود که شما احساس بهتری داشته باشید و برنامه ریزی بهتری برای وعده بعدی او داشته باشید.

تغذیه با شیشه شیر کودک

هر وقت که دستورالعمل های جدیدی مربوط به تغذیه کودک با بطری را می شنوید ، به یاد داشته باشید که هر کودک نسبت به دیگر کودکان در شرایط تقریبا یکسان ،متفاوت میباشد. نوزادان هرچه بزرگتر میشوند به غذای بیشتری احتیاج دارند. کودک شما امکان دارد دچار تغییراتی شود و دائماً گرسنه به پیشنهاد برسد و بعدا امکان دارد بعد از مدتی دچار تغییر شود و زیاد کمتر از حالت عادی غذا بخورد.

به طور کلی نوزادان می دانند که به چه مقدار غذا برای رشد نیاز دارند. اگر به نشانه های گرسنگی کودک خود توجه نمایید ، او به شما می گوید چه مقدار غذا می خواهد و چه زمانی سیر میباشد.

انتخاب شیشه شیر کودک

اگرچه شکی نیست که شیردهی از سینه مادر برترین راه برای پرورش و تغذیه کودک میباشد ، ولی برخی از مادران نو به دلایل مختلف مجبور به انتخاب شیشه شیر کودک هستند.

چه شما شیر مادر را بدوشید و در شیشه شیر کودک بریزید و چه شیر خشک ، شیشه شیر کودک به ۱ کالای لازم برای مراقبت از کودک تبدیل میشود. در این جا چند فاکتور وجود دارد که میبایست هنگام انتخاب بطری متناسب کودک خود در پیشنهاد بگیرید

شیشه شیر کودک و راهنمایی های آن

شیشه شیر کودک و راهنمایی های آن

جنس شیشه شیر کودک
شیشه یا پلاستیک؟

به طور سنتی ، بطری ها از شیشه ساخته میشوند.استفاده از بطری شیشه ای بیش توصیه شده میباشد. زیرا فاقد مواد شیمیایی هستند و ماندگاری بیشتری دارند. با این وجود گران ترند و خطر شکستن آنان وجود دارد. برای جلوگیری از آسیب دیدن شیشه شیر کودک با جنس شیشه میتوانید روکش های سیلیکونی مخصوص بطری های شیشه ای را تهیه نمایید.

بطری های پلاستیکی نمی شکنند ، ولی خراب میشوند و میبایست مرتباً تعویض شوند.

وقتی که بطری را واژگون می نمایید ، شیر میبایست قطره قطره خارج شود. اگر سوراخ خروجی شیشه شیر کودک خیلی کوچک باشد ، امکان دارد جریان ورود شیر به دهان کودک زیاد بکند باشد و او را مجبور به سعی بیشتر از حد و در نتیجه خستگی بکند.

همینطور اندازه بیشتر از حد بزرگ خروجی شیر امکان دارد به خروج مقدار زیادی شیر منجر شود که یکی از خطرات آن خفگی نوزاد میباشد. هر بار که شیشه شیر جدیدی را امتحان کردید ، کودک را با دقت ذیل پیشنهاد بگیرید.

عفونت ادراری در سالمندان چه علایمی دارد و روشهای درمان و پیشگیری آن کدامند؟

هرگزشیشه شیر کودک حاوی شیر مادر و یا شیر خشک را در مایکروویو گرم نکنید زیرا این امر می تواند باعث درست کردن “نقاط داغ” و گرمای شدید شود که می تواند دهان کودک شما را بسوزاند. بطری های حاوی شیر خشک اصلاً نیازی به گرم شدن ندارند.

فقط کافی میباشد از آب هم دمای اتاق استفاده نمایید اگر کودک شما ترجیح میدهد ۱ بطری گرم شیر خشک میل بکند ، یا اگر ضروری میباشد شیر ​​مادر منجمد یا یخچالی را گرم نمایید ، بطری حاوی شیر را در ۱ قابلمه آب گرم قرار بدهید. ۱ قطره از شیرخشک یا شیر مادر را در قسمت پشتی دست آزمایش نمایید تا مطمئن بشوید دما برای کودک شما متناسب میباشد و مطمئن بشوید که بطری در قسمت بیرونی و برای لمس نمودن داغ نباشد.

طرز قرار گرفتن شیشه کودک

کودک خود را موقع تغذیه در چه حالتی قرار دهیم؟

بمنظور جلوگیری از درست کردن قولنج و باد معده ، موقعیت قرار گرفتن کودک هنگام تغذیه مهمتر از انتخاب نوع شیشه یا سری شیشه (محل خروج شیر)است. هنگامی وقت شیر دادن میباشد ، کودک خود را در حالی نگه دارید که سر او روی آرنج شما باشد. او میبایست در حالت نیمه قائم ، تقریباً در زاویه ۴۵ درجه باشد تا سر و شکم او به طور قابل توجهی بلند شود. قرار دادن بالش ذیل بازو می تواند به شما یاری بکند تا او را بلند نمایید.

زاویه بطری هم مهم است: آن را در حالتی نگه دارید که قسمت سری شیشه همیشه پر از شیر مادر یا شیر خشک باشد تا کودک شما هوا را بلع نکند. در طول چند ماه ابتدا زندگی کودک شما میبایست حداقل ۱ بار در بین شیر خوردن از بطری آروغ بزند و همیشه بعد از اتمام بطری دوباره آروغ بزنند تا هضم بهتر انجام شود.

به کودک خود را در حالی که دراز کشیده میباشد شیر ندهید.زیرا این امر خطر خفگی و جاری شدن شیر در لوله های گوش او را زیاد شدن میدهد و باعث عفونت گوش داخلی میشود. هرگز کودک خود را با بطری در رختخواب قرار ندهید زیرا باعث پوسیدگی دندان میشود و هم چنین می تواند ۱ عامل برای خطر خفگی محسوب شود.

انتخاب شیشه شیر کودک
معرفی غذاهای جامد به کودک

در حدود ۶ ماهگی معرفی غذاهای جامد به کودک خود را آغاز نمایید.در این وقت، تغذیه با شیشه شیر کودک و یا شیردهی بطور طبیعی هنوز مهم ترین منبع تغذیه در طی شش تا دوازده ماهگی از زندگی کودک شماست، ولی هدف این میباشد که به تدریج او را از تغذیه با شیشه شیر به سمت استفاده از ۱ فنجان و خوردن غذاهای جامد در ظرف های مخصوص کودکان در حدود نخستین تولد خود منتقل نمایید.

متخصصان اطفال هم چنین توصیه می کنند که برای نوزادان تغذیه شده با شیر خشک از یک سالگی به بعد شیر گاو را جایگزین نمایید. از آن جا که شیر خشک از کالری بیشتری نسبت به شیر گاو برخوردار میباشد ، درست کردن این تغییر رویه در این وقت امکان دارد از چاقی کودکان جلوگیری بکند.

اگر کودک شما یک سال تا هجده ماه دارد و هنوز شیر خشک می نوشد ، با دکتر متخصص اطفال در مورد نکته ها جایگزین نمودن شیر گاو صحبت نمایید.

نوزادان می توانند بعد از یک سالگی هم شیر مادر تغذیه کنند(تا زمانیکه مادر و کودک هر ۲ یار داشته باشند) ، ولی میبایست غذا خوردن از ظرف هایی به جز شیشه شیر کودک را یاد بگیرند. شیر گاو و غذاهای جامد هنوز میبایست بخشی از رژیم غذایی کودک شما با شیر مادر باشد.
چقدر و چند بار میبایست به کودکم غذا بدهم؟

در این جا ۱ پرسش بزرگ وجود دارد: آیا کودک من به اندازه کافی ، فراوان یا خیلی کم غذا می خورد؟ در طی چند ماه ابتدا نوزاد شما به تغذیه مکرر نیاز دارد (هر ۲ تا ۳ ساعت) ولی به مرور وقت تعدا دفعات شیر خور دن نوزادان کم شده و به مقدار شیر افزوده می شود.

نشانه های گرسنگی

چه شما از شیر مادر تغذیه می نمایید و چه با شیشه شیر می بدهید ، کودک شما همین نشانه ها را به شما میدهد تا از گرسنگی و سیری او مطلع بشوید. او وقتی که به غذا احتیاج دارد آغاز به مکیدن دست و لب زدن به اجسام مختلف میکند.

او نوک سینه مادر و یا شیشه شیر را آزاد میکند ، رویش را برمی گرداند و اغلب هنگامی سیر میشود خوابش می برد. وقتی که او رشد میکند ، امکان دارد کمتر بخوابد و در عوض به شما نگاه بکند و لبخند بزند. در این مرحله میتوانید کاملاً مطمئن باشید که تغذیه او به انتها رسیده میباشد.

همانطور که بیان شد مادر با تولد نوزادش قطعا نیاز به یاری افراد با تجربه و آگاهی دارد که او را در پرورش و نگهداری از نوزادش کمک کنند. مرکز پرستاری همراه شما ابتدا با داشتن سال ها تجربه در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل از کودکان- سالمندان و بیماران آمادگی دارد بصورت شبانه روزی در خدمت خانواده های گرامی باشد.

کافی است با شماره های  مرکز خدمات پرستاری همراه شما در ارتباط باشید تا در اسرع زمان نسبت به اعزام نیروهای پرستار کودک و مادر دوست حرفه ای اقدام گردد.

 

مطالب مرتبط :

4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *