خدمات پرستاری در منزل _ فیزیوتراپی

فیزیوتراپی در منزل

فیزیوتراپی در منزل :بیش اوقات از رشته‌ی فیزیوتراپی به عنوان رشته‌ای یاد می‌شود که بیماری ها را با جریان برق درمان می‌کند یا مثلا بعضی افراد فکر می کنند فیزیوتراپی با ماساژ درمانی یکسان می‌باشد، ولی در واقعیت اینطور نیست .

الکتروتراپی یا به گفته ی بعضی افراد برق درمانی و انجام تکنیک‌های ماساژ تنها بخشی از فیزیوتراپی می‌باشد که فیزیوتراپیست با توجه به شرایط مریض از آنان بهره میگیرد.

افراد مختلفی امکان دارد به فیزیوتراپی احتیاج بیابند امکان دارد یک نفر ورزشکار یا یک کودک یا سالمندی که مشکلات متفاوتی دارد، باشد.

فیزیوتراپی در منزل تهران

با وجود مشغله‌های فراوان و زندگی شهرنشینی امکان بردن بعضی بیمارانی که توانای حرکتی کمی دارند به کلینیک توانبخشی زیاد مشکل شده می‌باشد.

به همین دلیل همراه شما تصمیم گرفته با ارائه خدمات توانبخشی  در منزل این امر را برای بیماران تسهیل نماید.

با ارائه خدمات فیزیوتراپی شما می‌توانید خدماتی همانند فیزیوتراپی ، کاردرمانی ، ویزیت در منزل ، ماساژ در منزل ، گفتار درمانی و… را در منزلتان دریافت نمایید.

بدون اینکه نیازی به مراجعه به مراکز درمانی و تحمل ترافیک و شلوغی‌های آزار دهنده باشید.

از علت های مراجعه افراد به فیزیوتراپی در منزل می‌تواند موارد ذیل اشاره کرد:

بمنظور کاهش درد

بهبود عملکرد حرکتی فرد

پیشگیری از آسیب های ورزشی یا یاری به ترمیم آنان

توانبخشی بعد از سکته ی مغزی، تصادف، یا جراحی

بهبود تعادل فرد برای جلوگیری از زمین خوردن به‌خصوص در سالمندان

کنترل ادرار و مدفوع

آموختن چگونگی استفاده از عضو مصنوعی

آموختن چگونگی استفاده ی درست از وسایل کمکی مثل عصا یا واکر

با وجود مشغله‌های فراوان و زندگی در شهرهای بزرگ  امکان بردن بعضی بیمارانی که توانای حرکتی خیلی کمی  دارند به مراکز فیزیوتراپی زیاد مشکل شده می‌باشد.

فیزیوتراپی تمرینات حرکتی و روشی فیزیکی می‌باشد که برای کاهش درد و زیاد شدن تحرک مفاصل فرد استفاده می‌شود. متخصصان فیزیوتراپ اغلب تمرینات فیزیوتراپی را برای درمان بیماران انجام می بدهند.

از تمرین درمانی و کشش برای بازگرداندن دامنه ی حرکتی مفاصل وبهبود کیفیت راه رفتن و اعمال روزانه ، از ماساژ و جریان های الکتریکی ، گرما/سرما برای کاهش درد مریض استفاده می‌شود.

فیزیوتراپی حوزه ای از پزشکی می‌باشد که درمان ، پیشگیری از بیماری ها ، بالا بردن سطح سلامت و کیفیت زندگی از اهداف آن می‌باشد.

فیزیوتراپی( فیزیوتراپی در منزل ) مدلی از بازتوانی فیزیکی می‌باشد که در کاهش درد اندام‌ها ، درد استخوان و درد مفاصل یاری می‌کند و باعث بهبود مشکلات حرکتی و درد می‌شود.

فیزیوتراپی در منزل ، خدمتی می‌باشد که تنها بوسیله و یا با هدایت و نظارت یک فیزیوتراپیست گونه می‌گیرد وشامل : بررسی، تشخیص، برنامه ریزی درمانی، مداخله و ارزیابی می‌باشد.

سابقه تکنیک‌های درمانی فیزیوتراپی به بقراط میرسد.درمان با اشعه خورشید،آب گرم،ورزش،ماساژ و بسیاری از تکنیک‌های دیگر به قبل از میلاد میرسد.دانشمندان ایرانی و اسلامی بسیاری بر آن افزودند.

متاسفانه با زیاد شدن جمعیت انسانی و عدم توجه به اطباء به‌خصوص در ایران و کشور های اسلامی کارکرد این گونه تکنیک‌ها کاهش یافت.

در چه مواردی به فیزیوتراپی نیاز داریم؟

فیزیوتراپی فقط برای بیمارانی که سکته مغزی یا شکستگی داشته اند نیست،فیزیوتراپی برای بیماری های مختلفی تاثیر گذار می‌باشد.برای مشکلات عصبی ،درد،مشکلات عضلانی،ارتوپدی،قلبی و تنفسی می توان از علم فیزیوتراپی بهره برد.

فیزیوتراپی زانو

زانو یکی از عضو های حساس بدن می‌باشد که دچار مشکلات ارتوپدی زیادی می‌شود.فیزیوتراپی آرتروز زانو،تعویض مفصل زانو و پارگی رباط صلیبی از بیشترین درخواست های فیزیوتراپی برای زانو است.

فیزیوتراپی سکته مغزی

سکته مغزی در اثر مسدود شدن یا پارگی رگ های مغزی رخ می‌دهد که باعث ضعف حرکتی می‌شود، که با انجام فیزیوتراپی می توان در بسیاری موارد توان حرکتی را به مریض برگرداند.

فیزیوتراپی گردن

گردن به علت انعطاف پذیر بودن و این که وزن سر را نگه می دارد یکی از آسیب پذیر ترین عضو بدن می‌باشد،فیزیوتراپی گردن برای گردن درد، درمان آرتروز، ساییدگی، کاهش فاصله و فتق دیسک بین مهره‌ای کاربرد دارد.

فیزیوتراپی فلج

با یک برنامه درمانی منظم فیزیوتراپی می‌توان عضلات را بهبود بخشید،در فیزیوتراپی فلج، تمرکز بر درمان کل اعضای بدن می‌باشد و نه فقط دست یا پای آسیب‌دیده.

فیزیوتراپی پارکینسون

پارکینسونیسم یک اختلال حرکتی می‌باشد. درمان فیزیوتراپی می‌تواند به مریض برای دستیابی به تحرک و استقلال یاری بکند.

فیزیوتراپی حمله قلبی

فیزیوتراپی پس از حمله قلبی به کاهش ضربان قلب و فشار خون هنگام استراحت و ورزش یاری می‌کند.

فیزیوتراپی انسداد ریوی

بیماری انسداد ریوی در تنفس فرد تاثیر زیاد بدی میگذارد، با فیزیوتراپی تنفسی یا ریه از تجمع ترشحات پیشگیری می شود با آزادسازی اسپاسم عضلات تنفسی آرامش تنفسی به مریض برمیگردد.

فیزیوتراپی آسم

آسم نوعی بیماری می‌باشد که باعث دشواری تنفس و تنگ شدن موقت مجاری هوایی می‌شود..فیزیوتراپیست تمرینات تنفسی خاصی را برای یاری به آسم به شما آموزش میدهد.

فیزیوتراپی بعد از عمل جراحی

اگر به تازگی تحت عمل جراحی قرار گرفته اید ، فیزیوتراپی در منزل می‌تواند برای برگشتن به حالت عادی یاری بکند و تحرک خود را با تمرینات و تقویت عضلات بدست آورید.

فیزیوتراپی کمر چیست؟

اکثر بیمارانی که به این درمان نیاز پیدا می‌کنند، دارای مشکلات دیسک هستند، البت تعداد بیمارهایی که از گرفتگی عضلات کمر رنج می‌برند هم کم نیست؛

در هر گونه مجموعه‌ای از تمرینات و ورزش‌ها برای درمان این بیماری بوسیله متخصصان در پیشنهاد گرفته می‌شود که به آن فیزیوتراپی کمر گفته می‌شود.

این تمرینات معمولا طی جلسات متعدد به وسیله دکتر یا متخصص با مریض کار می‌شود و از آن جا که این دردها قابل برگشت هستند تعدادی از آنان هم امکان دارد به مریض آموخته شود که آنان را در حین انجام کار یا استراحت می‌بایست انجام بدهد تا از بازگشت این عارضه جلوگیری شود.

فیزیوتراپی کمر در منزل

گاهی اوقات افراد بیماران مجبور به استراحت مطلق در منزل هستند و یا بعد از عمل جراحی می‌بایست برای مدتی طولانی استراحت کنند؛

این افراد به دلیل بی‌تحرکی و حالت درازکشیده امکان دارد در ناحیه ستون فقرات دچار مشکل شوند. در این گونه متخصص اول مشکلات را شناسایی می‌کند و بعدا تمرینات ضد التهاب و درد و تمرینات آموزشی ثبات ستون فقرات را در فیزیوتراپی کمر در منزل شروع می‌کند.

در گونه گرفتگی عضلات، فیزیوتراپیست با ماساژدرمانی و درمان‌های دستی، اسپاسم‌ها را رفع می‌کند و در مرحله بعد تمرینات مخصوص روزانه و روش‌های اصلاح سبک نشست و برخاست و استراحت به مریض آموزش داده می‌شود.

فیزیوتراپی بدون مراجعه به مراکز درمانی

فیزیوتراپی یک روش درمانی نسبتاً طولانی می‌باشد مراجعه مکرر و هر روزه با توجه به شرایط سخت مریض، همچنین نوبت‌ های طولانی و نامنظم در مراکز درمانی این روش درمانی را با مشکل روبرو می‌کند.

در چنین شرایطی برترین نظر برای گرفتن نتیجه مطلوب و روند درمانی منظم، انجام فیزیوتراپی در منزل می‌باشد. امروزه همه مراحل درمان از ارزیابی تا مراحل آخر درمان در منزل مریض انجام می‌شود.

بیشترین تمرینات و تکنیک‌های فیزیوتراپی :

 • ورزش های دامنه حرکتی
 • تمرینات تقویتی عضله ها و عملکردی
 • تمرینات هماهنگی اعضای بدن و حفظ تعادل
 • تمرینات استقامتی و تمرینات کششی

تمرینات فیزیوتراپی برای پیشگیری از گرفتگی عضلات و رفع مشکلات سطحی است.

شما اگر دچار مشکلات شکستگی و یا بیماری های مثل کمردرد،سکته مغزی،پارکینسون و یا آرتروز و … بشوید می‌بایست طبق یک اصول و برنامه مشخصی بوسیله یک فیزیوتراپ درمان بشوید.

فیزیوتراپ با استفاده از تجهیزات فیزیوتراپی و هنر دست های خود و برنامه تمرینی، درمان های فیزیوتراپی در منزل را برای شما انجام خواهد داد.

نکته مهم :

در تمرینات فیزیوتراپی نکته مهم این است که نبایستی خودسرانه متوقف شود می‌بایست همچون مصرف قرص که می‌بایست تحت پیشنهاد دکتر قطع شود حرکات تمرینی هم می‌بایست طبق نظارت فیزیوتراپ زیاد شدن یا قطع شود.

نخستین ملاقات با فیزیوتراپ چطور خواهد بود ؟

در نخستین ملاقات، فیزیوتراپ مشکل مریض را ارزیابی خواهد نمود. این ارزیابی شامل بررسی سوابق پزشکی و معاینه فیزیکی خواهد بود.

پس از این که فیزیوتراپ درک کاملی از مشکل مریض پیدا نمود یک برنامه یا طرح برای درمان در پیشنهاد می‌گیرد و در همان جلسه ابتدا کار درمان آغاز می‌شود. بازه زمانی جلسه ابتدا فیزیوتراپی یک ساعت خواهد بود.

در جلسه ابتدا بهتر است یک یا دو شخص از اعضای خانواده در کنار مریض باشد تا برنامه تمرینی و نکته هایی گفته شده فیزیوتراپ را یادداشت کنند و با مریض تمرینات را انجام بدهند.

انتخاب محل متناسب در منزل

محیطی که خدمات فیزیوتراپیها در منزل انجام خواهد شد زیاد اهمیت دارد ، برای فیزیوتراپی در منزل تلاش نمایید برترین محل از خانه را برگزینید. این محل می‌بایست به طور کامل روشن و دارای دمای متناسب باشد .

فیزیوتراپ امکان دارد با خود وسیله هایی را به منزل شما بیاورد بنابراین اطمینان داشته باشید که فضای کافی برای مکان به مکان شدن و تمرینات فیزیوتراپی وجود دارد.در اتاقی که فیزیوتراپی انجام خواهد شد.

وسیله های تیز و بزرگ را از اتاق خارج نمایید امکان دارد در حین تمرین راه رفتن، مریض تعادل خود را از دست بدهد و زمین بیفتد و در نتیجه از راه وسیله های داخل اتاق آسیب ببیند.همچنین بهتر است تمامی جلسات در یک اتاق و یک خانه باشد.

آرامش و سکوت منزل

در طی درمان وجود آرامش و سکوت زیاد مهم می‌باشد. وقت جلسه فیزیوتراپی می‌بایست طوری تنظیم شود که وقفه ای بوجود نیاید.

اگر حیوان خانگی دارید در اتاق دیگری بگذارید. ورود سر زده افراد و یا بودن کودکان در محل فیزیوتراپی برای هر دو طرف یعنی هم مریض و هم متخصص فیزیوتراپ می‌تواند نگران کننده باشد.

تلفن و موبایل خود را خاموش نمایید تا فیزیوتراپ به طور کامل برای کار خود تمرکز داشته باشد.

اهداف شما از فیزیوتراپی چیست ؟

پیش از آغاز جلسه فیزیوتراپی در منزل دقت بفرمایید که دقیقا هدف شما از فیزیوتراپ چیست؟

کاهش درد و بهتر شدن حرکت جزو ضروریات شما است ولی چرا می خواهید حرکت کنید؟

به طور مثال آیا قبلا ورزش خاصی انجام می دادید و میخواهید دوباره ادامه دهید؟

میخواهید به راحتی از پله ها بالا و پایین بروید و آیا میخواهید بدوید؟! همه این ها را در جلسه ابتدا به فیزیوتراپ بگویید.

مشق و برنامه فیزیوتراپیهای خود را بنویسید!

در بیش موارد درمانی فیزیوتراپ به مریض برنامه تمرینی میدهد که طبق این برنامه مریض ورزش هایی را برای بهبود وضعیت خود و تسریع در درمان انجام دهد.

بخشی از این مشق های فیزیوتراپ برای تغییر در سبک زندگی می‌باشد که حتما می‌بایست انجام شود.

وقت رسیدن به اهداف توانبخشی خود به طور مستقیم بستگی به این دارد که شما برنامه تمرینی و نکته هایی که فیزیوتراپ گفته می‌باشد را با دقت گوش داده، یادداشت نمایید و طبق برنامه عمل نمایید.

فیزیوتراپی سکته مغزی

سکته مغزی که در انگلیسی به آن cerebrovascular accident (CVA) گفته می‌شود، مشکلی در مغز می‌باشد که در پی آن، پارگی یا انسدادی در بعضی از عروق مغزی به وجود می‌آید که باعث جلوگیری از خون‌رسانی و در نتیجه نرسیدن اکسیژن به مغز می‌شود.

در فیزیوتراپیهای بعد از سکته مغزی،سعی بر این می‌باشد که فرد توانایی‌هایی که پیش از روی دادن سکته داشت، تا حد امکان به دست آورد.

به علت این که شدت عارضه سکته در افراد متفاوت می‌باشد، وقت و روند بهبودی هم فرق دارد و امکان دارد خسته کننده و طولانی باشد.

بسته به ناحیه آسیب دیده در مغز، پنج نوع ناتوانی در پی سکته مغزی درست کردن می‌شود:

اختلال در کنترل حرکت، اختلال در دریافت درد و احساسات، مشکلات در درک و فهم زبان، مشکل در یادآوری و حافظه و همچنین اختلالات عاطفی.

در فیزیوتراپیهای سکته مغزی چند عامل مهم وجود دارند که می‌بایست در هنگام ماساژ توسط فیزیوتراپ لحاظ شوند، همچون فاکتورهای فیزیکی ( شدت سکته از پیشنهاد فیزیکی و شناختی) ، احساسی (حالت روحی برای ادامه روند درمان) ، اجتماعی (بودن همراهان و خانواده در کنار بیمار) و درمانی (نوع و وقت آغاز درمان).

فیزیوتراپی کمر

در این بخش از درمان ها ، پیش از آغاز روند درمان، اول مریض با مراجعه به دکتر و زمانیکه درد آن‌ها مزمن یا حاد تشخیص داده شود، به فیزیوتراپ ارجاع داده می‌شوند.

در این بخش، قسمتی از درمان هم بر عهده خود مریض می‌باشد تا تمریناتی را در که آموزش دیده اجرا بکند، تا روند بهبودی، تسریع شود.

مواردی همچون صحیح نشستن، طریقه و میزان صحیح بلند نمودن اشیا و مکان به جایی آن‌ها و همچنین بعضی از تمرین‌های کششی، به فرد آموزش داده می‌شود.

از فواید فیزیوتراپیها در کمردرد به جز درمان و برطرف نمودن درد و جلوگیری از بازگشت آن به وسیله فیزیوتراپ و خود مریض، می‌توان به تشخیص برخی بد شکلی‌های ناحیه کمر، ضعف عضلات در این قسمت و ناهماهنگی بین فعالیت‌های اعصاب در کمر، اشاره نمود که با مراجعه به فیزیوتراپ می‌توان آن‌ها را درمان و اصلاح نمود.

فیزیوتراپ چه مواردی را برای فیزیوتراپی زانو ارزیابی می‌کند ؟

فیزیوتراپ رایج ترین توصیه برای بیمارانی می‌باشد که از درد زانو رنج می برند نکته اصلی در فیزیوتراپیهای موفقیت آمیز زانو ارزیابی دقیق برای تشخیص درست مشکل می‌باشد. برنامه درمانی می‌بایست مناسب با نیاز بیماران خاص تنظیم شود.مراحل ارزیابی زانو به صورت ذیل می‌باشد :

 • بررسی پرونده مریض
 • ارزیابی دامنه حرکت
 • ارزیابی قدرت زانو
 • تست تعادل
 • غربالگری حرکت عملکردی
 • تست های ویژه ارتوپدی
 • لمس نقاط دردناک

همراه شما:

همراه شما آماده خدمات رسانی در زمینه های فیزیوتراپی در منزل، تزریقات در منزل، ویزیت پزشک در منزل، نگهداری از بیمار در منزل، نگهداری از سالمند در منزل، پرستاری از سالمند در منزل، همراه بیمار در بیمارستان، پانسمان در منزل و … به شما عزیزان می‌باشد.

جهت مشاوره و هرگونه سوال با ما در ارتباط باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *